Strona główna Aktualności Spotkanie NSZZ RI „Solidarność” i organizacji rolniczych z Premierem Mateuszem Morawieckim

Spotkanie NSZZ RI „Solidarność” i organizacji rolniczych z Premierem Mateuszem Morawieckim

1011
0
Przedstawiciele władz  NSZZ RI „Solidarność” spotkali się dziś z premierem Mateuszem Morawieckim i wicepremierem ministrem rolnictwa Henrykiem Kowalczykiem.  W spotkaniu z inicjatywy Związku udział wzięli także przedstawiciele: OPZZRiOR, ZZR Samoobrona, ZZR Korona, ZZR Ojczyzna, a także przedstawiciele Instytutu Gospodarki Rolnej.
Po spotkaniu przewodniczący związku Tomasz Obszański poinformował, że pogotowie strajkowe jest nadal podtrzymane, a Związek oczekuje na pisemną odpowiedź dotyczącą postulatów i ustaleń po spotkaniu.
Tomasz Obszański przekazał, iż podczas rozmów poruszano kwestię przywozu ukraińskiego zboża do Polski i konieczności wzmożenia jego kontroli. Zwrócono również uwagę na konieczność odbudowy pogłowia trzody chlewnej i dodatkowego wsparcia w postaci dopłat do paliwa rolniczego.
Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” po spotkaniu z premierem Morawieckim i ministrem Kowalczykiem w KPRM poinformował o podtrzymaniu pogotowia strajkowego i oczekiwaniu na pisemną odpowiedź na postulaty oraz uzgodnienia ze spotkania.  Poinformował, że doszło do ustaleń ws. wzmożonych kontroli ukraińskiego zboża oraz monitorowania ciężarówek przewożących je przez teren Polski, możliwości uruchomienia infrastruktury portu w  Świnoujściu do eksportu zboża a także podjęcia działań w UE w kierunku wprowadzenia tzw. wakacji kredytowych dla rolników.
Rozmowy dotyczyły także odbudowy pogłowia trzody chlewnej i kontynuacji wsparcia hodowców w ramach programu wsparcia odbudowy pogłowia loch (tzw. program „Locha Plus”).
“Rozmawialiśmy również o odbudowie pogłowia trzody chlewnej, o programie Locha Plus, który wcześniej był, a w tym momencie tego nie ma i ma być jak najszybciej realizowany. Do marca ma być umożliwienie hodowli do ośmiu tuczników rocznie w tych małych gospodarstwach na własne potrzeby. Mówiliśmy także o paliwie rolniczym i ministerstwo rolnictwa oraz pan premier mają się zastanowić jak ten program uruchomić i jaka będzie potrzebna ustawa, abyśmy jako rolnicy mieli to paliwo dużo tańsze tak jak na Zachodzie. Ewentualnie w grę wchodzi zwiększenie dopłaty do litra paliwa rolniczego” – wyjaśnił przewodniczący NSZZ RI „Solidarność”.
O dalszych krokach Związek będzie informował na bieżąco.
Poprzedni artykułNSZZ RI „Solidarność” : 10 stycznia br. spotkanie z Premierem Mateuszem Morawieckim w sprawie postulatów z dnia 29 grudnia 2022 roku i ogłoszonej akcji protestacyjnej
Następny artykułKOMUNIKAT NSZZ RI „Solidarność” w sprawie ustaleń po spotkaniu rolniczych związków zawodowych w KPRM z Premierem Mateuszem Morawieckim oraz Wicepremierem, Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henrykiem Kowalczykiem
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj