Strona główna Aktualności Spotkanie NSZZ RI Solidarność z Wojewodą Łodzkim

Spotkanie NSZZ RI Solidarność z Wojewodą Łodzkim

Łódź, dn. 20.02.2012

Notatka służbowa

Na spotkaniu wyznaczonym przez Panią Wojewodę na poniedziałek 20.02.2012r., przedstawiciele Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” Województwa Łódzkiego z Przewodniczącym Jerzym Dęga na czele, przedstawili Pani Wojewodzie postulaty związane z tragiczną sytuacją w rolnictwie, brakiem zbytu płodów rolnych oraz drastycznym wzrostem cen środków do produkcji rolnej i podatku rolnego. Związkowcy oświadczyli, że w chwili obecnej mają do sprzedaży ok. 90% wyprodukowanych w 2011 roku płodów rolnych (tj. ziemniaków, kapusty, cebuli oraz pozostałych warzyw z naszego regionu). Płody te stanowią jedyny dochód rolników.

Rada poinformowała Panią Wojewodę, że w dniu 08.01.2012r. powołała sztab kryzysowy dotyczący powyższego problemu – bardzo złej sytuacji finansowej rolników. W kolejności działań sztabu wpisane są rozmowy z Panią Wojewodą połączone z przedstawieniem postulatów, ale także protesty społeczne rolników, jeżeli zajdzie taka konieczność.
Rada przedstawiła następujące prośby i żądania:
1. wpłynięcie Pani Wojewody na Pana Premiera Donalda Tuska i Ministra Rolnictwa Marka Sawickiego w kwestii ograniczenia importu płodów rolnych (obecna polityka prowadzona przez rząd w powyższym temacie niszczy polskie rolnictwo i sprawia, że nie ma w naszym kraju polityki prorolnej);
2. pomoc rolnikom w uruchomieniu eksportu płodów rolnych, a także legislacyjne wspieranie nowo powstałych firm przetwórstwa owoców i warzyw na terenie województwa i kraju;
3. obniżenie cen nawozów sztucznych (wprowadzenie dopłat do nawozów sztucznych dla rolników);
4. obniżenie podatku rolnego, co wiąże się ze zmianą przepisu dotyczącego podatku rolnego tak, aby był wyliczany i zmieniany każdego roku obligatoryjnie.
Ponad to Rada zwróciła się do Pani Wojewody z prośbą o poinformowanie Starostów, Burmistrzów i Wójtów o możliwości zaproszenia przedstawicieli NSZZ RI „Solidarność” Woj. Łódzkiego na posiedzenia sejmiku, rad powiatowych i gminnych, podczas których będą podejmowane tematy wysokości podatku rolnego czy inne sprawy rolnicze.
W spotkaniu udział wzięli:
Jolanta Chełmińska – Wojewoda Łódzki
Jerzy Dęga – Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Woj. Łódzkiego
Członkowie Rady Wojewódzkiej i Krajowej NSZZ RI „Solidarność”:
Piotr Kochanowski,
Andrzej Marat,
Jakub Miazek,
Andrzej Śniegula

Poprzedni artykułŻARTY SIĘ SKOŃCZYŁY !!!
Następny artykułKomunikat Agencji Nieruchomości Rolnych