Strona główna Aktualności „Solidarność RI” z darami dla nowego Metropolity Łódzkiego.

„Solidarność RI” z darami dla nowego Metropolity Łódzkiego.

649
0

W sobotę 8 września br. odbył się  uroczysty ingres do bazyliki archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego. W uroczystościach uczestniczyła delegacja NSZZ RI Solidarność Ziemi Łódzkiej pod przewodnictwem Pana Piotra Kochanowskiego – Wiceprzewodniczącego Zarządu. Liturgii, w której uczestniczyli kardynałowie, arcybiskupi i biskupi oraz liczne grono kapłanów, przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Celstino Migliore. W czasie ingresu metropolita otrzymał dary od  duchownych i wiernych archidiecezji łódzkiej. Chleb z krzyżem i jakże wymownym napisem „Żywią i bronią”, kosz z symbolicznymi plonami   jako dar ludzi wsi i rolniczej „Solidarności” wręczył nowemu Metropolicie Łódzkiemu, prosząc o błogosławieństwo Pan Grzegorz Wojciechowski – Senator RP i Pan Piotr Kochanowski.  Ceremonii asystował Pan Zygmunt Szwagrzak i Poczet Sztandarowy.


Podczas  mszy św. abp Jędraszewski w homilii mówił  m.in. o tym, że choć nie zrozumie się Polski bez chrześcijaństwa a człowiek nie może zrozumieć siebie bez Chrystusa, to kultura Zachodnia, zwłaszcza europejska, staje się coraz bardziej chrystofobiczna.

„Nurt tzw. życia świeckiego zaczyna otwarcie, niekiedy wręcz agresywnie zwracać się przeciwko nurtowi życia duchowego, usiłując sprowadzić go, do wstydliwie skrywanej prywatności. Dozwolone jest propagowanie każdego światopoglądu, natomiast chrześcijaństwo usiłuje się za wszelką cenę wyprzeć z przestrzeni publicznej. Ten proces kulturowy dokonuje się często przy biernej postawie części ludzi wierzących, ulegających tzw. politycznej poprawności „. Nowy Metropolita Łódzki zapewnił jednak, że mimo tych tendencji i widocznego kryzysu wiary wraz ze wszystkimi wiernymi kościoła łódzkiego będzie chciał „jeszcze bardziej poznać Chrystusa, angażując się w budowanie Jego Królestwa”.

Uroczystość relacjonowały liczne media wśród mich telewizja TRWAM i Radio Maryja.

Niedziela – 9 września 2012 roku w archikatedrze łódzkiej to dożynkowe wieńce i chleby upieczone z tegorocznych zbiorów które przynieśli  rolnicy i ogrodnicy, by podczas mszy świętej podziękować za udane zbiory i modlić się o pomyślność na przyszły rok. Wśród uczestników ceremonii  byli przedstawiciele NSZZ RI „Solidarność”, parafii wiejskich. W katedrze tego dnia dominowały tradycyjne stroje ludowe, a wraz z katedralnymi organami przygrywały harmonie na ludową nutę. W takiej niecodziennej atmosferze Mszę świętą celebrował nowy Metropolita Łódzki, arcybiskup Marek Jędraszewski. Po jej zakończeniu uczestnicy dożynek podzielili się chlebem. Na placu Katedralnym odbyła się także prezentacja dożynkowych wieńców. Symbolika wieńca dożynkowego NSZZ RI Solidarność Ziemi Łódzkiej jest jednoznaczna: to kłosy zboża  w snopie przewiązanym powrósłem Solidarność RI.

Ad. (autor): Senator RP – Grzegorz Michał Wojciechowski (ur. 25 sierpnia 1960 w Rawie Mazowieckiej) – polski polityk, samorządowiec, inżynier, rolnik, nauczyciel, senator VII i VIII kadencji. Ukończył w 1986 studia na Wydziale Rolniczym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, a w 2001 na Wydziale Fizyki Technicznej, Matematyki Stosowanej i Informatyki Politechniki Łódzkiej. W latach 1979–1998 prowadził własne gospodarstwo rolne. Przez cztery lata pracował jako nauczyciel, następnie 2002 do 2007 zajmował stanowisko kierownika rawskiego biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Od 1998 do 2006 zasiadał w radzie gminy Regnów, później do 2007 był radnym sejmiku łódzkiego. Należał do Polskiego Stronnictwa Ludowego. W 2006 przeszedł do PSL „Piast”, gdzie zasiadał w radzie politycznej. Jako kandydat tej partii w wyborach parlamentarnych w 2007 z ramienia Prawa i Sprawiedliwości uzyskał mandat senatorski, otrzymując w okręgu piotrkowskim 81 692 głosy. Zasiadł w Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz Komisji Spraw Unii Europejskiej. 15 listopada 2010 został członkiem PiS. W wyborach parlamentarnych w 2011 został ponownie wybrany do Senatu z ramienia  PiS–u.


Poprzedni artykułNadanie imienia nowej ulicy Kielc – ul. Józefa Teligi
Następny artykułNSZZ RI ,,Solidarność'' przeciwny konsolidacji Zakładów Azotowych w Tarnowie – Mościcach S.A z Zakładami Azotowymi Puławy S.A
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj