Tłumy Solidarnościowców zgromadziły się przed Pałacem Prezydenckim, by demonstrować swój sprzeciw wobec ustawy podnoszącej wiek emerytalny. Mimo tego że Senat przyjął ustawę o reformie emerytalnej, związkowcy nie poddają się. Podczas pikiety próbowano wszelkimi sposobami przekonać prezydenta o niepodpisywanie ustawy.
O godzinie 11:00 w domu w Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu odbyło się posiedzenie Komisji Krajowej „S” oraz sztabu protestacyjnego. Pikieta przed pałacem oficjalnie rozpoczęła się o godzinie 15:00. Solidarność Pracownicza oraz Rolnicza zgromadziła kilkanaście tysięcy związkowców z transparentami, trąbami i bębnami. W taki sposób demonstrowano zdecydowany sprzeciw wobec podniesieniu wieku emerytalnego. Do związkowców przemawiali przewodniczący Związków z poszczególnych regionów z Piotrem Dudą na czele. Mówiono, że posłowie i senatorowie, którzy poparli ustawę, oderwali się od społeczeństwa. Podkreślano, że Polacy ,,nie są leniami i chcą dłużej pracować, ale pracy na rynku nie ma dla wszystkich’’. Wszyscy byli zgodni co do stwierdzenia, że ustawa emerytalna skazuje Polaków na pracę aż do śmierci. Głos zabrał również przewodniczący NSZZ RI ,,Solidarność’’ Jerzy Chróścikowski mówiąc, że Polacy są wierni swoim zasadom, nie domagają się przywilejów, tylko prawa do normalnego życia. Dziękował za akty solidarności, liczne zgromadzenie się i wspólną walkę o przyszłość. Apelował do rządu, że Związek nie spocznie, dopóki ustawa nie zostanie zawetowana. NSZZ RI ,,Solidarność’’ wystosowalo również pismo bezpośrednio skierowane do prezydenta Bronisława Komorowskiego o odrzucenie i niepodpisywanie ustawy podnoszącej wiek emerytalny.
NSZZ RI ,,Solidarność” pokazało, że rolnicy to też młode pokolenie – w pikiecie uczestniczyła cala rodzina Ciołków z Kuśnia (powiat śląski).
W trakcie pikiety doszło do spotkania prezydenta z Piotrem Dudą. Bronisław Komorowski określił jedynie, iż ,,dogłębnie przeanalizuje ustawę emerytalną z ekspertami. Nie podpisze jej od razu, będzie ją analizował pod kątem konstytucyjnym’’. Podczas rozmów z prezydentem poruszono również kwestię projektów ustaw przekazanych przez związek rządowi. Apelowano o pomoc w negocjacjach z rządem, aby te projekty jak najszybciej znalazły się w parlamencie oraz o likwidację umów – zleceń.
Dzień wcześniej, 23 maja br. w Senacie zwołano nadzwyczajne posiedzenie, które poświęcone było tematyce reformy emerytalnej. Nie wzięli w niej udziału przedstawiciele „Solidarności” z powodu braku zgody marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. Decyzja ta wywołała oburzenie senatorów Prawa i Sprawiedliwości z powodu braku reakcji na wniosek zgłoszony przez marszałka. NSZZ RI ,,Solidarność” oczekuje zawetowania ustawy i gotowa jest do podjęcia dialogu społecznego.
{phocagallery view=category|categoryid=15|limitcount=0}