Strona główna Aktualności Składki rolnicze do Trybunału

Składki rolnicze do Trybunału

693
0

 

Nie jest tajemnicą, że NSZZ RI ,,Solidarność’’ zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników. Według ustawy, od II kwartału br. rolnicy posiadający ponad 6 ha przeliczeniowych powinni za siebie oraz członków swojej rodziny opłacać składki zdrowotne – 1 zł. od ha. Właściciele gospodarstw o mniejszym areale natomiast składek na ubezpieczenie zdrowotne płacić nie będą. Opłacać to za nich będzie budżet państwa. To rozwiązanie ma obowiązywać wyłącznie w tym roku. Tak zakłada ustawa uchwalona przez parlament – w ostatniej chwili.

 

,,Nasz Związek złożył w Trybunale Konstytucyjnym wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP art. 1 i art. 2 ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 r. Ustawa ta, już w czasie trwającego roku składkowego, nakłada na rolników prowadzących gospodarstwa o powierzchni co najmniej 6 ha przeliczeniowych obowiązek uiszczania składek na ubezpieczenie zdrowotne. Naszym zdaniem , w ten sposób naruszone zostały zasady wypływające z demokratycznego państwa prawa. Ponadto ustawa wprowadza nierówne i nieuzasadnione zróżnicowane traktowanie rolników. Właściciele większych gospodarstw zobowiązani są opłacać składki samodzielnie. Za właścicieli mniejszych gospodarstw składki za pośrednictwem KRUS opłaca państwo’’ – tłumaczył Przewodniczący NSZZ RI ,,Solidarność’’ Jerzy Chróścikowski. Dodał również, że związek rolniczy od początku nazywał ustawę ,,bublem prawnym’’. Ustawa ta jest problematyczna wobec rolników posiadających grunty we współwłasności, których jest wiele.

Przed wejściem w życie ustawy budżet państwa opłacał składki zdrowotne za wszystkich rolników. To rozwiązanie zakwestionował Trybunał Konstytucyjny w październiku 2010 r. Trybunał uznał, że obowiązujące przepisy, które przewidują opłacanie składek z budżetu składek zdrowotnych za wszystkich rolników są sprzeczne z Konstytucją RP. Zarówno rząd, jak i parlament otrzymali 15 miesięcy w celu wprowadzenia odpowiedniej zmiany ustawy. Rząd do ostatniej chwili zwlekał ze skierowaniem projektu do Sejmu. Następnie zostały wprowadzone prowizoryczne rozwiązania określone wyłącznie na 2012 r. Aktualnie zadaniem rządu i parlamentu jest ustalenie, w jaki sposób należy wyliczać dochody gospodarstw rolnych. Przyszłość przewiduje, że to według tego kryterium mają być wyliczane składki zdrowotne. Związki i organizacje rolnicze informowały, że dokonywanie rzetelnych i dokładnych obliczeń dochodów gospodarstw wykaże, iż produkcja rolna przynosi dochód znikomy, a w dużej ilości przypadków – straty.

Rolnicy nie są usatysfakcjonowani z wprowadzonej ustawy. Zaznaczają, że może zaistnieć sytuacja, w której Trybunał Konstytucyjny skłoni rząd do szybszego zajęcia się tematem składek zdrowotnych.

Poprzedni artykułDrastyczne posunięcie wobec sadowników
Następny artykułWspólna Polityka Rolna po 2013 – sektor warzyw i owoców
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj