Strona główna Nowości Nowości Sezon truskawkowy

Sezon truskawkowy

741
0

Rozpoczyna się sezon truskawkowy

Truskawkowy szczyt będzie w połowie czerwca, wtedy owoce mogą stanieć nawet do 3 zł za kilogram – powiedział Edward Żurawicz z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach. Na razie pierwsze truskawki z pól są drogie, kosztują 6-12 zł za kilogram. Teraz do handlu trafiają głównie truskawki z tzw. upraw przyspieszanych – spod foli lub włókniny. Pojawiają się także pierwsze polowe, czyli takie, które dojrzewają na glebach lekkich i nasłonecznionych stanowiskach. Na razie truskawki są stosunkowo drogie. Na rynku hurtowym w Broniszach kosztują 4,5-5 zł za kilogram, na giełdzie w Poznaniu nawet 4,5-8 zł/kg, podobnie na łódzkim rynku hurtowym 4-6 zł/kg.Na warszawskich targowiskach truskawki kosztują 6-8 zł za kg, ale za okazałe owoce trzeba zapłacić 10-12 zł/kg.

W opinii Żurawicza, po 15 czerwca truskawki będzie można kupić „znacznie poniżej 5 zł za kilogram”, a w okresie szczytu nawet za ok. 3 zł. Dodał, że tańsze raczej nie będą, gdyż koszty zbioru wynoszą 2 zł za łubiankę. Zdaniem prezesa Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych prof. Eberharda Makosza, w szczycie podaży za owoce wysokiej jakości trzeba będzie zapłacić 5 zł za kg. Natomiast truskawki dla przetwórstwa, nie powinny być droższe niż 3 zł za kg. W opinii Żurawicza jakość tegorocznych truskawek „nie jest zła” i taka zostanie pod warunkiem, że nie będzie silnych opadów ani suszy. W Polsce najwięcej uprawia się odmianę Zenga-Zengana, która doskonale nadaje się na cele przemysłowe i te owoce w dużej ilości będą w sprzedaży po 15 czerwca. Odnosząc się do strat spowodowanych majowymi przymrozkami, powiedział, że na szczęście okazały się nie tak duże jak się spodziewano. Najwięcej sadzonek wymarzło na terenie województw północno-zachodnich: w kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. Natomiast w niewielkim stopniu odczuły spadek temperatury plantacje w środkowej i południowo-wschodniej Polsce. Żurawicz dodał, że przymrozki mogły opóźnić zbiory, gdyż wymarzły pierwsze kwiaty. Według niego tegoroczne zbiory truskawek będą „trochę niższe niż w ubiegłym roku”. Profesor Makosz ocenia je na ok. 140 tys. ton. W ubiegłym roku średnia cena truskawek deserowych spod osłon wynosiła 7 zł za kg, odmiany polowe były tańsze – 3,5 zł/kg. Truskawki do mrożenia skupowano średnio po 2,5 zł/kg, a na koncentraty w cenie 1,5 zł/kg.

 

Poprzedni artykułSpadają ceny ogórków i pomidorów
Następny artykułPosiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 1 czerwca 2011 roku
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj