Strona główna Aktualności Są decyzje dotyczące kredytów preferencyjnych

Są decyzje dotyczące kredytów preferencyjnych

726
0

Na posiedzeniu Rady Ministrów przyjęto nowelizację rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 22 stycznia 2009 r. dotyczącej realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

 

Nowe przepisy przewidują ujednolicenie wysokości oprocentowania dla kredytów inwestycyjnych. Kredytobiorca z tytułu kredytu inwestycyjnego będzie zobligowany do płacenia odsetek w wysokości 0,4 oprocentowania należnego bankowi, nie mniej jednak niż 3 proc. w stosunku rocznym. Resztę oprocentowania będzie płaciła ARiMR. Został obniżony również wskaźnik ustalania wysokości oprocentowania preferencyjnego kredytów bankowych z 1,6 stopy redyskontowej weksli przyjmowanych do redyskonta przez NBP – do 1,5 tej stopy.

Ograniczona zostanie kwota kredytu bankowego na zakup użytków rolnych do 1,5 mln zł dla jednego podmiotu. Tym samym kwota kredytu na zakup użytków rolnych nie będzie mogła przekroczyć 80 proc. wartości nakładów inwestycyjnych na jedno gospodarstwo rolne lub 90 proc. wartości tych nakładów przeznaczonych na utworzenie lub powiększenie gospodarstwa rodzinnego. Kredyt bankowy objęty dopłatami do oprocentowania ze środków ARiMR dla jednego gospodarstwa na zakup użytków – może być udzielony do 4 mln zł. Celem wprowadzonych zmian jest zwiększenie efektywności wykorzystania środków przeznaczonych na dopłaty do oprocentowania kredytów rolniczych.

Dotychczas obowiązująca opłata na rzecz banku – w wysokości do 2 proc. kwoty udzielonego kredytu zastąpi prowizja przygotowawcza do 1 proc. Niniejsze rozwiązanie pozwoli kredytobiorcom negocjować z bankami o pozostałych warunkach finansowych z tytułu udzielenia kredytu.

Rozporządzenie wejdzie w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.


źródło: MRiRW

Poprzedni artykułMRiRW wprowadziło zakaz połowów
Następny artykułNasza Ziemia – sierpień
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj