Strona główna Nowości Nowości Rząd zdestabilizował rynki rolne

Rząd zdestabilizował rynki rolne

658
0

W środę, 28 sierpnia br. podczas posiedzenia sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi omówiono kwestie dotyczące bieżącego importu rzepaku do Polski, zwłaszcza z Ukrainy i wpływu tego importu na rynek rzepaku w Polsce w 2013 r.

Podczas dyskusji parlamentarzyści z Prawa i Sprawiedliwości wskazali m.in. na rażące zaniedbania rządu w obszarze polskiego rolnictwa, źle prowadzonych negocjacji na forum UE oraz niedbałości o interesy polskich gospodarzy.

Komisja też zwracała uwagę rządu, że nastąpił drastyczny spadek cen zbóż i rzepaku. Jest to  nieproporcjonalnie większe, niż wskazywałyby notowania na najwyższych giełdach towarowych. Nastąpiło opanowanie rynku przez kilku największych operatorów zajmujących się handlem i przetwórstwem. Wadliwie działa w Polsce rynek biopaliw. Nieprawidłowości występują z działalności spółki Elewarr. Pytanie jest zasadnicze – czy w najbliższej przyszłości rząd poważnie potraktuje polskich rolników i przystąpi do ustalenia takich warunków funkcjonowania na rynku Europejskim w Polsce, że nasi rolnicy będą mieli pewność, że wyprodukowane zboża – w tym wypadku rzepak – przyniosą godziwą zapłatę i dochód?

Rząd w piśmie skierowanym do posła Krzysztofa Jurgiela dotyczącym rynku rzepaku stwierdza, że na rynku nie mają zastosowania instrumenty wspólne polityki rolnej, cena interwencji na refundacji, eksportowe kontyngenty, stawka celna wynosi „0”. Do początku lipca panuje trudna sytuacja na rynku zbóż i na rynku rzepaku. Przedstawiane informacje, że jednym z powodów tego jest  import spoza granicy Unii Celnej UE, a więc z Ukrainy. Jest to spowodowane również zmową cenową.

Źródło: Radio Maryja

Poprzedni artykuł,,Od dożynek do dożynek'' – Rozmowy Niedokończone Telewizji Trwam z udziałem rolników
Następny artykułProtest plantatorów i pracowników cukrowni
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj