Rząd wycofuje z prac legislacyjnych projekt ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (UD414). Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk poinformował, że projekt ustawy zmieniającej przepisy dotyczące biopaliw nie będzie procedowany. W mocy pozostaną dotychczas obowiązujące przepisy (>>> Zobacz Komunikat MRiRW). To realizacja wniosku NSZZ RI „Solidarność” o zaprzestanie plac legislacyjnych nad projektem ustawy i jej niezwłoczne wycofanie. Wniosek ten został przekazany w dniu 9 sierpnia br. przez Przewodniczącego NSZZ RI „Solidarność” Tomasza Obszańskiego premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, wicepremierowi, ministrowi rolnictwa Henrykowi Kowalczykowi oraz minister klimatu i środowiska Annie Moskwie. W przeciwnym wypadku może dojść do załamania produkcji rzepaku w Polsce i do pogorszenia i tak już trudnej sytuacji gospodarstw.
Przypomnijmy, że na posiedzeniu Rady Ministrów w dniu 2 sierpnia 2022 r. rząd przyjął projekt ustawy o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw i przekazał do prac legislacyjnych w Parlamencie. Głównym założeniem projektu było zmniejszenie minimalnego poziomu realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego na poziomie 60%. Przypomnijmy, że Narodowy Cel Wskaźnikowy to najogólniej mówiąc minimalny udział biokomponentów i innych paliw odnawialnych. Ustawa zwiększa także korzystania przez koncerny paliwowe z tzw. opłaty zastępczej NCW o także zwiększa limit dolewu do paliw bioweglowodorów ciekłych (które nie są produkowane w Polsce). Zdaniem ekspertów rozwiązania te spowodowałyby, że minimalny poziom realizacji NCW w 2023 roku w praktyce spadłby o 1/3 do poziomu 4,38% wobec 5,77%, jakie obowiązuje w bieżącym roku, co zmniejszyło znacznie popyt na krajowe esrty.
„Aktualnie procedowany i przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy ogranicza poziom realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego do poziomu 60 %, a także wprowadza tzw. opłatę zastępczą Narodowego Celu Wskaźnikowego oraz zwiększenie limitu dolewu do paliw bioweglowodorów ciekłych (które nie są produkowane w Polsce). Wprowadzenie tego typu rozwiązań w praktyce spowoduje ograniczenie zapotrzebowania na krajowe estry i doprowadzi do znacznego ograniczenia opłacalności produkcji rzepaku w Polsce, doprowadzając do likwidacji wielu gospodarstw. Już w tym momencie, w związku z przyjęciem przez Rząd ww. rozwiązań, obserwuje się znaczny w ostatnich dniach spadek cen rzepaku, oferowanych rolnikom przez podmioty skupowe, co pogarsza i tak już trudną sytuację rolników związaną m.in. z cenami nawozów, z ogólna sytuacją rynkową a także ze skutkami gospodarczymi konfliktu na Ukrainie.
W związku z powyższym NSZZ RI „Solidarność” postuluje o pilne wycofanie z prac legislacyjnych przedmiotowego projektu ustawy, który w zaproponowanym kształcie jest zagrożeniem dla polskiego rolnictwa i polskich gospodarstw rodzinnych, a także w sposób niekorzystny wpływa na realizację ogólnych celów środowiskowych” – napisał w piśmie z dnia 9 sierpnia Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszański.
Przypomnijmy, że podpisana przez ś.p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w dniu 9 września 2006 roku ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 roku o biokomponentach i biopaliwach ciekłych, poza niekwestionowanym znaczeniem dla środowiska naturalnego pomagała w zapewnieniu odpowiednie dochody rolnikom i rozwoju uprawy rzepaku w Polsce.
Projekt wpłynął do laski marszałkowskiej w dniu 12 sierpnia 2022 roku, a 19 sierpnia br. został skierowany do I czytania w komisjach.