Strona główna Aktualności rozporządzenia w sprawie działania Rolnictwo ekologiczne

rozporządzenia w sprawie działania Rolnictwo ekologiczne

662
0

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi 13 kwietnia br. podpisał rozporządzenia w sprawie działania Rolnictwo ekologiczne i Działania rolno-środowiskowo-klimatycznego PROW 2014-2020 oraz Programu rolnośrodowiskowego PROW 2007-2013.

Problem został rozwiązany po 2-letnich staraniach o zmianę przepisów uniemożliwiających prowadzenie upraw sadowniczych zgodnie z normalną dobrą praktyką rolniczą. Od 2015 r. płatności nie przysługiwały do nieowocujących drzew i krzewów, wskutek czego rolnik, który posadził krzewy lub drzewa, by rozwijać produkcję sadowniczą, nie otrzymywał płatności przez 5 lat, ponieważ nowo posadzone drzewa i krzewy nie owocują w pierwszym i drugim roku po posadzeniu normalnego materiału szkółkarskiego. Rolnikowi, który chciał zlikwidować starą lub porażoną plantację np. porzeczek i założyć nową plantację na innej działce rolnej, co jest normalną dobrą praktyką, groził zwrot dotacji za poprzednie lata programu i brak dotacji za kolejne lata dla tych działek w trakcie tego programu.

Od stycznia 2016 r. przedstawiciele NSZZ RI „Solidarność” oraz Rada do spraw Rolnictwa Ekologicznego prowadzili rozmowy z Ryszardem Zarudzkim, Podsekretarzem Stanu w MRiRW i pracownikami Departamentu Płatności Bezpośrednich i składali propozycje zmian niekorzystnych przepisów. Po uchwale Komitetu Monitorującego PROW 2014-2020 z dnia 24 czerwca 2016 r., w końcu udało się uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na zmiany w PROW, dzięki czemu można było zmienić rozporządzenie w sprawie działania „Rolnictwo ekologiczne”.  Dzięki temu rolnicy, którzy prowadzą plantacje roślin jagodowych i sady zgodnie z dobrą praktyką będą mogli znów otrzymać dotacje!

Poprzedni artykułŻyczenia Wielkanocne
Następny artykułGrupa robocza „Rolnictwo ekologiczne”
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj