Strona główna Aktualności Rozporządzenia do ustawy o nasiennictwie

Rozporządzenia do ustawy o nasiennictwie

609
0

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenia w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON810 oraz zakazu stosowania materiału siewnego ziemniaka odmiany Amflora. Rozporządzenia zostały przygotowane na podstawie art. 104 ust. 9 ustawy o nasiennictwie. Polska dołączy do grona krajów członkowskich UE takich jak: Austria, Francja, Grecja, Luksemburg, Niemcy i Węgry, które wprowadziły zakazy uprawy roślin modyfikowanych genetycznie.

Ustawa o nasiennictwie z dnia 9 listopada 2012 r. została ogłoszona 28 grudnia 2012 r. w Dzienniku Ustaw pod pozycją 1512. Wdraża ona nowe przepisy Unii Europejskiej z zakresu nasiennictwa tj.:

– dyrektywę Rady 2008/90/WE z dnia 29 września 2008 r. w sprawie obrotu materiałem rozmnożeniowym roślin sadowniczych oraz roślinami sadowniczymi przeznaczonymi do produkcji owoców,

– dyrektywę Komisji 2009/145/WE z dnia 26 listopada 2009 r. przewidującą pewne odstępstwa w odniesieniu do zatwierdzania populacji miejscowych i odmian warzyw tradycyjnie uprawianych w poszczególnych miejscach i rejonach zagrożonych erozją genetyczną,

– dyrektywę Komisji 2010/60/WE z dnia 30 sierpnia 2010 r. przewidującą pewne odstępstwa dotyczące wprowadzania do obrotu mieszanek pastewnych materiału siewnego przeznaczonych do wykorzystania w celu ochrony środowiska naturalnego.

Ustawa obejmuje przepisy dotyczące zgłaszania i rejestracji odmian uprawnych przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, przepisy dotyczące wytwarzania i oceny materiału siewnego roślin rolniczych i warzywnych, materiału szkółkarskiego oraz rozmnożeniowego i nasadzeniowego roślin warzywnych i ozdobnych, zasady etykietowania i oznaczania materiału siewnego oraz jego obrotu i kontroli.

Ustawa wykonuje również wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z lipca 2009 r., w którym stwierdzona została niezgodność prawa polskiego z prawem UE w zakresie zakazu rejestracji odmian genetycznie zmodyfikowanych w krajowym rejestrze oraz zakazu obrotu materiałem siewnym odmian genetycznie zmodyfikowanych.

Ustawa oraz rozporządzenia Rady Ministrów wejdą w życie z dniem 28 stycznia 2013 r.

Poprzedni artykułOdpowiedź z up. Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi dotycząca uchwały Rady Krajowej NSZZ RI ,,Solidarność’’ w sprawie zużycia oleju napędowego
Następny artykułProtest trwa już miesiąc – rolnicy nie ustępują i zapowiadają manifestacje w Szczecinie do skutku
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj