Strona główna Aktualności Rozmowy Zespołu Obrotu Ziemią NSZZ RI ,,Solidarność’’ z kierownictwem Agencji Nieruchomości Rolnej

Rozmowy Zespołu Obrotu Ziemią NSZZ RI ,,Solidarność’’ z kierownictwem Agencji Nieruchomości Rolnej

618
0

26 marca br. w Warszawie odbyło się spotkanie Zespołu Obrotu Ziemią NSZZ RI ,,Solidarność’’ z Prezesem ANR Leszkiem Świętochowskim oraz Dyrektorem Zespołu Gospodarowania Zasobem Tomaszem Ciodyk.


Głównym celem spotkania było omówienie realizacji postulatów przedstawionych przez rolników w odniesieniu do zakupu gruntów z Zasobu WRSP oraz sposobów ich finansowania, jak i sytuacja młodych rolników. Szczególnie podkreślano problem nabywania nieruchomości z Zasobu WRSP na terenie kraju. Zarówno w województwie zachodniopomorskim, dolnośląskim i innych ,,słupy’’ w dalszym ciągu wykupują ziemię. Tym samym ruszyły procedury hamujące przetargi. Obecnie osoby podstawione sztucznie podwyższają ceny uniemożliwiając rolnikom zakup gruntów i konkurowanie na zdrowych zasadach. Z powodu braku przepisów w tym zakresie należałoby wdrożyć system naprawczy.

Prezes ANR Leszek Świętochowski mówił o zasadach sprzedaży nieruchomości rolnych z korzyścią dla rolników indywidualnych zainteresowanych powiększaniem swoich gospodarstw rodzinnych. Oddziały Terenowe Agencji będą organizowały zdecydowanie więcej przetargów ograniczonych i ofertowych w tym samym czasie skierowanych bezpośrednio do rolników indywidualnych.

Zespół zgodnie uważa, że najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się ,,słupów’’ jest organizacja przetargów ofertowych na odpowiednich i czytelnych zasadach. Zespół Obrotu Ziemią pracuje nad nowelizacją ustawy o obrocie ziemią. To, co Rząd RP uważa za realizację postulatów, w rzeczywistości jest dla rolników fikcją.

 

 


Prezes Leszek Świętochowski zapewnił, że spotka się ponownie z Zespołem Obrotu Ziemią w drugiej połowie kwietnia.

Poprzedni artykułWesołych Świąt!
Następny artykułProjekt światowego porozumienia w sprawie zmiany klimatu w 2015 r.
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj