Strona główna Aktualności Rozmowy z ministrem Januszem Piechocińskim

Rozmowy z ministrem Januszem Piechocińskim

627
0

Dziś protestujący rolnicy wraz ze związkowcami ,,Solidarności’’ rozmawiają z wicepremierem, ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim. Głównym tematem rozmów jest dialog społeczny w ramach Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych.

W trakcie spotkania wicepremierowi zostaną przedstawione zarzuty dotyczące funkcjonowania Komisji.

– Tak jak wielokrotnie powtarzaliśmy, ten dialog jest fikcyjny. Mamy nadzieję, że wraz z pojawieniem się osoby pana Piechocińskiego, który wielokrotnie pozytywnie wypowiadał się na temat konieczności poprawienia dialogu – pan minister Piechociński  wprowadzi trochę nowej jakości w tę dziedzinę naszych relacji z rządem i z pracodawcami. Nie mamy jakichś wielkich nadziei. Obawiamy się jednak, że działania obecnego wicepremiera Piechocińskiego będą przypominały działania wicepremiera Pawlaka, który był przewodniczącym Komisji Trójstronnej i mogą stać się też niewiele znaczącymi elementami tej całej układanki rządu z pracodawcami – powiedział Marek Lewandowski.

Edward Kosmal powiedział, że „Solidarność” już w grudniu wsparła rolników i podnosi przed rządem również ich postulaty.

– Pełna współpraca i poparcie części braci pracowniczej jest bardzo duże. Nie walczymy tylko o swoje miejsca pracy, ale również o miejsca pracy w województwie zachodniopomorskim, a także o pracę dla ludzi spoza naszej branży. To całe przetwórstwo i rolnicy tworzą jedną gałąź. Wspólna praca nad realizacją naszych postulatów i postulatów pracowniczych jest zbieżna – powiedział przewodniczący Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego.

W piątek, 15.02 rolnicy przeprowadzą w Szczecinie kolejną uliczną manifestację.

– Ten protest ma charakter bardzo pokojowy. Praktycznie to rząd pisze scenariusz tego protestu, a nie my. Brak konkretnych rozwiązań, szczególnie tutaj w województwie zachodniopomorskim. Rząd czeka, aż rolnicy się rozjadą. My próbujemy i chcemy rozmawiać, ale do tej pory rząd jest bezczynny. Są pewne terminy, ustalenia, ale one nie są jeszcze wcielane w życie, a problem jest ogromny. Jeżeli chodzi o ziemię, o przetwórstwo, prywatyzację – niestety w tym kierunku nie ma żadnych pozytywnych działań rządu – dodał Edward Kosmal.

Z rolnikami w zachodniopomorskim solidaryzują się też kolejni gospodarze. Komitet Strajkowy Rolników powołany został niedawno na Śląsku Opolskim w powiecie głubczyckim.

Poprzedni artykuł"Budżet rolny" na lata 2014-2020 po unijnym szczycie – podsumowanie
Następny artykuł16.02.2013 – protest rolników w Małopolsce
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj