Strona główna Nowości Nowości Rozmowy w ramach Trójkąta Weimarskiego

Rozmowy w ramach Trójkąta Weimarskiego

712
0

W czwartek, 9 czerwca br., gośćmi ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela byli ministrowie rolnictwa Francji Stephane Le Foll oraz Niemiec Christian Schmidt.

Rozmowy w formule Trójkąta Weimarskiego dotyczyły aktualnej sytuacji na rynkach rolnych oraz przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej.

– Polska, Francja i Niemcy osiągnęły dziś porozumienie – poinformował po rozmowach minister Krzysztof Jurgiel.

– Oświadczenie Warszawskie, które dziś podpisaliśmy zawiera 14 punktów dotyczących wspólnych działań na rynkach rolnych, w tym dotyczących uruchomienia środków na ich stabilizację  – dodał szef polskiego resortu rolnictwa.

– Moim zdaniem, Trójkąt Weimarski poczynił kolejny krok w sprawie kwestii europejskich – podkreślił minister wyżywienia i rolnictwa Niemiec Christian Schmidt dodając, że – Trójkąt Weimarski i Komisja Europejska nie zostawi rolników samych sobie.

– Jesteśmy trzema krajami, które mają bardzo duży potencjał produkcji rolnej – zwrócił uwagę minister rolnictwa, przemysłu rolno-spożywczego i leśnictwa Francji Stephane Le Foll.

– Chcielibyśmy zachęcić inne kraje o poparcie podpisanego dziś Oświadczenia Warszawskiego – podkreślił francuski minister rolnictwa.

Polska, Francja i Niemcy są zgodne, że obecna sytuacja na rynkach rolnych stanowi bardzo poważny problem dla unijnych rolników i wymaga  podjęcia niezwłocznych działań.

Kryzys na rynkach mleka i wieprzowiny jest bardzo poważny i długotrwały. Trudna sytuacja panuje też na rynku owoców i warzyw. Brak szybkich i skutecznych działań powoduje, że zagrożona została stabilność finansowa wielu gospodarstw rolnych.

Biorąc to pod uwagę Polska, Francja i Niemcy wzywają Komisję Europejską, aby zaproponowała dodatkowe rozwiązania w jak najkrótszym czasie.

Uczestnicy czwartkowych rozmów w ramach Trójkąta Weimarskiego wspólnie uważają, że podstawową zasadą powinno być utrzymanie europejskiego modelu rolnictwa.

W obecnej sytuacji niezbędne jest zorganizowanie szerokiej dyskusji z reprezentantami sektora mleczarskiego na temat wprowadzenia mechanizmów wyhamowania poziomu produkcji w UE. Ministrowie stoją na stanowisku, że takiemu mechanizmowi powinny towarzyszyć finansowe rekompensaty pochodzące z unijnego budżetu.

W odniesieniu do rynku wieprzowiny ministrowie uważają, że należy pilnie reaktywować mechanizm dopłat do prywatnego przechowywania.

Ponadto państwa Trójkąta Weimarskiego opowiadają się za wprowadzeniem tymczasowego programu wsparcia dla rolników aby zwiększyć płynność finansową gospodarstw. Straty spowodowane są spadkami cen wynikającymi z rosyjskiego embarga, dlatego też środki przeznaczone na realizację takiego mechanizmu powinny pochodzić z budżetu UE.

Uzgodniono także, że obecnie stosowane w sektorze owoców i warzyw instrumenty wymagają technicznej korekty umożliwiającej jednolite traktowanie wszystkich uczestników rynku korzystających z takiego wsparcia.

www.minrol.gov.pl

Poprzedni artykułSzykują się zmiany w dopłatach
Następny artykułKontynuacja rozmów w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zatrudnienia cudzoziemców przy pracach sezonowych w rolnictwie
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj