Strona główna Aktualności Rozmowy rolników z ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Szczecinie

Rozmowy rolników z ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Szczecinie

595
0

4 lipca doszło do spotkania rolników z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Rozmowy odbyły się w sali rycerskiej urzędu wojewódzkiego w Szczecinie. Marek Sawicki przed rozpoczęciem debaty zastrzegł, że spotkanie odbywa się z rolnikami, a nie z komitetem protestacyjnym, jak wcześniej postulowano.


Rozmowy wiązały się z podpisanym porozumieniem w dniu 19 czerwca z prezesem Agencji Nieruchomości Rolnych Leszkiem Świętochowskim. Została wtedy złożona deklaracja o przyjeździe do Szczecina Ministra Rolnictwa.

– Miały być konkretne rozmowy z ministrem, a odbyło się spotkanie towarzyskie. Już na początku powiedział, że nie będzie rozmawiał z komitetem protestacyjnym i żadne tematy go nie interesują, to po co przyjechał? – mówił Zbigniew Obrocki, wiceprzewodniczący NSZZ RI ,,Solidarność’’.

– Słowa, to są tylko słowa – podsumował Edward Kosmal, przewodniczący NSZZ RI ,,Solidarność’’ w województwie zachodniopomorskim.

Podczas pytań dziennikarzy dotyczących obiecanych dla rolników 2% kredytów preferencyjnych na wykup ziemi od Agencji widać było jego wyraźne rozdrażnienie ministra. W odpowiedzi tłumaczył, że jest w trakcie prowadzenia w tej sprawie negocjacji z ministrem finansów. Podczas odbywających się w całym kraju protestów rolnicy zarzucali oddziałowi Agencji, że sprzedaje ziemię pod podstawione przez siebie osoby. Według Marka Sawickiego  ,,nie wszystkie przetargi prowadzone przez Agencję odbywały się zgodnie z oczekiwaniami’’. Dodał, że stara się o „wzmocnienie prawnego dla zespołów opiniujących”, aby „do przetargów nie przystępowały osoby nieuprawnione”.

W opinii rolników Agencja zmusza dzierżawców do kupna uprawianej ziemi, podczas gdy oni na to nie maja pieniędzy. W momencie odmowy, dzierżawcy nie chcą im przedłużyć umowy.

– Jak kupić dodatkową ziemię, gdy cały sprzęt i oprzyrządowanie nabyte na kredyt kosztuje tyle, że jesteśmy zadłużenie na pokolenia – pyta Zbigniew Obrocki. – To jakaś pokrętna polityka, krótka kołdra, bo z dzierżawy skarb państwa ma stały dochód, a sprzedaż, to jednorazowy zysk, a po tym nic.

Międzyzakładowy Komitet Protestacyjny Rolników Województwa Zachodniopomorskiego nie wyklucza, że ponownie może dojść do blokady urzędu wojewódzkiego. Na 12 lipca ustalono posiedzenie Społecznej Rady Agencji Nieruchomości Rolnych z ramienia NSZZ RI „Solidarność”. W spotkaniu będzie uczestniczyć z-ca Przewodniczącego NSZZ RI ,,Solidarność’’ Zbigniew Obrocki.

 


Poprzedni artykułKSC – i co dalej?
Następny artykułPomoc krajowa dla poszkodowanych niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj