Strona główna Aktualności Rozmowy o WPR w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej

Rozmowy o WPR w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej

650
0

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej UE po 2013 roku była głównym tematem konferencji prasowej w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce. Założenia WPR i jej główne elementy wypracowane w Brukseli, czyli konkurencyjność rolnictwa, zrównoważone zarządzanie zasobami naturalnymi zrównoważony terytorialnie rozwój obszarów wiejskich przedstawił Jerzy Plewa, Dyrektor Generalny w Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich w Komisji Europejskiej. W konferencji uczestniczył Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a NSZZ RI ,,Solidarność” reprezentował zastępca przewodniczącego – Zbigniew Obrocki.

Najważniejszą informacja, która została ogłoszona podczas spotkania dotyczyła tytoniu. Na liście roślin uprawnych, które można wspierać dopłatami bezpośrednimi tytoń nie został uwzględniony. Na płatności na określoną produkcję przeznaczana jest część przydzielonej poszczególnym państwom puli dopłat bezpośrednich. Polska domagała się zwiększenia środków w puli dopłat, ale zgody nie uzyskano. Pula środków jest, ale na jej liście tytoniu nie ma.


W kwestii dopłat bezpośrednich:

– zostanie utrzymany system SAPS do 2020 roku dla gospodarstw na hektar w Polsce i nowych krajach Unii do 2020 r.;

– w państwach, w których SAPS nie obejmuje, dopłaty zostaną wyrównane do 60% poziomu krajowego lub regionalnego;

– młody rolnik w celu zapewnienia długofalowej konkurencyjności rolnictwa uzyska wsparcie do 2% z koperty krajowej na Sparcie z II filara (do 25% wsparcia w stosunku do średniej ich dotyczącej);

– tylko rolnicy czynni zawodowo będą mogli korzystać z pomocy dochodowej;

– młody rolnik: będzie instrumentem dobrowolnym dla każdego państwa członkowskiego. Będą oni zachęcani do podjęcia działalności poprzez wprowadzenie dodatku pomocowego w wysokości 25 proc. podczas pierwszych 5 lat, który będzie obowiązywać we wszystkich państwach członkowskich. Będzie to pomoc dodatkowa, oprócz już dostępnych środków inwestycyjnych;

– capping: będzie funkcjonować dobrowolnie w ramach zgody politycznej;

– ograniczenie maksymalnych płatności;

– wspieranie pierwszych hektarów;

– możliwość powiązania z produkcja roślin wysokobiałkowych (do 2% z koperty krajowej)

– greening: obowiązkowe utrzymanie trwałych użytkow zielonych, dywersyfikacja upraw, wyłączenie gospodarstw poniżej 10 ha, utrzymanie obszarów o przystosowaniu ekologicznym, aktywny rolnik (obowiązkowe zdefiniowanie)

– cukier: kwotowanie produkcji cukru ma być utrzymane do września 2017 r..

– mleko: od 2015 r. nie będzie w UE limitowania produkcji mleka,  uzgodniono pomoc dla sektora produkcji mleka w formie pakietu mlecznego. Zwiększony będzie limit skupu interwencyjnego masła z 30 do 50 tys. ton.

– Rozwój Obszarów Wiejskich: odejście od osi;

– wzmocnienie programu LIDER

Zostaną wprowadzone nowe instrumenty zarządzania kryzysowego:

– Komisja będzie mogła tymczasowo zezwolić producentom na zarządzanie ilościami wprowadzonymi do obrotu;

– wprowadzenie rezerwy na wypadek sytuacji kryzysowej;

– w ramach programów rozwoju obszarów wiejskich państwa członkowskie będą mogły zachęcać rolników do uczestniczenia w mechanizmach zabezpieczenia przed ryzykiem (ubezpieczenie od utraty dochodów lub fundusze wspólnego inwestowania.




 

Poprzedni artykułUroczystości z okazji 37. rocznicy Radomskiego Czerwca ’76
Następny artykułKomisarz UE ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Dacian Ciolos w Senacie – rozmowy o negocjacjach unijnych
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj