Strona główna Aktualności Rozmowy o ,,aferze mięsnej’’ w Brukseli

Rozmowy o ,,aferze mięsnej’’ w Brukseli

645
0

Z inicjatywy prezydencji irlandzkiej zorganizowano dyskusję z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej i ministrów rolnictwa ośmiu krajów dotkniętych mięsnym skandalem. Wyszło na jaw, że do wołowiny dodawana jest konina. Podczas spotkania w Brukseli w miniony weekend uczestnicy podkreślali, że celem ich działań jest wyjaśnienie sytuacji związanej z podrabianiem produktów mięsnych oraz odbudowa zaufania konsumentów.

Polskę reprezentowała podsekretarz stanu Krystyna Gurbiel. Wiceminister krytycznie odniosła się do sytuacji, która miała miejsce w początkowym etapie afery i bezpodstawnych oskarżeń kierowanych pod adresem polskich firm eksportujących mięso wołowe do Irlandii.

– Inspekcja weterynaryjna, po przeprowadzeniu licznych badań, nie wykryła w polskich zakładach fałszowania mięsa wołowego koniną – podkreśliła wiceminister Gurbiel.

W toku dyskusji zwrócono uwagę na kwestię etykietowania. Zaproponowano wprowadzenie etykietowania żywności przetworzonej. Dotychczas w UE funkcjonują przepisy nakazujące etykietowanie produktu nieprzetworzonego, jednak KE przygotowuje już raport dotyczący możliwości wprowadzenia etykietowania również żywności przetworzonej.

Poinformowano również, że nie ma żadnych dowodów, iż sfałszowane produkty zagrażają zdrowiu konsumentów. Według ministrów konieczne jest dodatkowe dochodzenie w celu precyzyjnego wyjaśnienia źródła tego kryzysu. Uzgodniono, że koordynacją działań służb zaangażowanych w śledztwo w różnych krajach zajmie się Europol.

Polska popiera zarówno pomysł badań, jak i wstępnie opowiada się za propozycją zmiany przepisów dotyczących etykietowania przetworzonej żywności.

Komisarz UE ds. zdrowia i ochrony konsumentów Tonio Borg zasugerował przeprowadzenie w ciągu miesiąca we wszystkich krajach Unii dwóch serii testów. Pierwsza objęłaby testy DNA na 2500 próbkach produktów wołowych, a w ramach drugiej serii przebadano by 4000 próbek, w tym 1500 próbek produktów spoza UE, na obecność fenylobutazonu – leku weterynaryjnego stosowanego w hodowli koni sportowych.


źródło: MRiRW

 

 

Poprzedni artykułRolnicy – uwaga na oszustów!
Następny artykułList Przewodniczącego RE w sprawie budżetu na przyszłość
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj