Strona główna Copa-Cogeca Rolno-spożywczy łańcuch dostaw kluczowy dla społeczeństwa.

Rolno-spożywczy łańcuch dostaw kluczowy dla społeczeństwa.

1213
0

Copa-Cogeca, pierwotni przetwórcy żywności (PFP) i FoodDrinkEurope z zadowoleniem przyjmują uznanie rolno-spożywczego łańcucha dostaw za sektor kluczowy dla społeczeństwa w unijnej inicjatywie „oszczędzamy gaz, by wystarczyło go w zimie”, którą wsparły unijne państwa członkowskie w dn. 26 lipca 2022 .

Gdy państwa członkowskie UE podjęły decyzję o zmniejszeniu zapotrzebowania na gaz o 15% w zimie, w kontekście rosyjskiej inwazji na Ukrainę, uzgodniono, że powinny nadać priorytet środkom, które nie mają wpływu na chronionych konsumentów, takich jak gospodarstwa domowe i niezbędne dla funkcjonowania społeczeństwa usługi, takie jak podmioty o znaczeniu krytycznym, zajmujące się na przykład produkcją żywności (w tym produktów spożywczych, napojów i karmy dla zwierząt domowych).

Wszelkie zakłócenia w dostawach gazu uniemożliwiłyby bowiem producentom żywności i pasz prowadzenie gospodarstw i zakładów produkcyjnych z pełną wydajnością. Miałoby to wpływ na dostępność i przystępność cenową towarów rolnych, żywności i napojów dla konsumentów oraz paszy dla zwierząt oraz wiązałoby się z poważnym ryzykiem wystąpieniem niedoborów.

Po osiągnięciu porozumienia między państwami członkowskimi na szczeblu UE, organizacje sektora rolno-spożywczego wzywają państwa członkowskie UE do uznania łańcucha rolno-spożywczego za sektor krytyczny w swoich krajowych planach reagowania kryzysowego i zapewnienia, że podmioty o kluczowym znaczeniu dla produkcji żywności (w tym sektor opakowań) nie zostaną odłączone od sieci w przypadku wystąpienia niedoborów. Równocześnie podmioty europejskiego rolno-spożywczego łańcucha wartości są zobowiązane, aby ciągle polepszać efektywność energetyczną swoich operacji.

—-

O nas:

 Copa and Cogeca to zjednoczony głos rolników i spółdzielni rolniczych w UE. Wspólnie organizacje te zapewniają zrównoważoność, innowacyjność i konkurencyjność unijnego sektora rolnictwa i gwarantują bezpieczeństwo żywnościowe 500 mln osób w Europie. Copa reprezentuje 22 miliony rolników i ich rodzin, a Cogeca – interesy 22 000 spółdzielni rolniczych. Zrzeszają 66 organizacji z państw członkowskich UE.

FoodDrinkEurope reprezentuje branżę produkcji żywności i napojów. Organizacja zrzesza 289 tys. przedsiębiorstw i 4,5 mln pracowników. Sektor żywności i napojów skupuje 70% unijnych produktów rolnych i stanowi jedną z największych branży produkcji w Europie.

Członkowie PFP (pierwotni przetwórcy żywności) przetwarzają około 220 mln ton surowców (zbóż, buraka cukrowego, rzepaku, soi, nasion słonecznika, surowych olejów roślinnych, produktów z kakao i ziemniaków skrobiowych) oraz zatrudniają ponad 120 000 osób w Unii Europejskiej.

Poprzedni artykułNSZZ RI „Solidarność” : drastyczny wzrost stawek za czynności weterynaryjne doprowadzi do dalszej likwidacji hodowli trzody chlewnej w Polsce
Następny artykułKolonie letnie dla dzieci rolników 2022 – Gdańsk 23.07-31.07.2022
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj