Strona główna Aktualności Rolnicy z „Solidarności” RI oddali hołd ofiarom z „Wujka”

Rolnicy z „Solidarności” RI oddali hołd ofiarom z „Wujka”

783
0

Rolnicy z „Solidarności” RI oddali hołd ofiarom z „Wujka”

Przyszli nocą w uśpiony dom,
Wyciągali nas chyłkiem, jak zbóje,
Drzwi zamknięte otwierał łom.
Idą, idą pancry na „Wujek”.
A gdy opadł i strach i gniew,
Jeden wybór – kopalnia strajkuje,
Choć staniała bardzo nasza krew.
Idą, idą pancry na „Wujek”.
W tłum przy bramie matek i żon
Z płacht na murach klejonych zlatuje
Czarną treścią komunikat WRON.
Idą, idą pancry na „Wujek”.

Jakże wymowny jest ten fragment pieśni Macieja Bieniasza „Idą pancry na „Wujek””, który w sposób poetycki obrazuje to, co wydarzyło się 16 grudnia 1981 roku. Dzień ten był najtragiczniejszy w czasie trwania stanu wojennego. Tego dnia bowiem w wyniku ataku ZOMO i wojska na kopalnię „Wujek” śmierć poniosło dziewięciu górników. Dokładnie 30 lat od tamtych wydarzeń, 16 grudnia 2011 roku, odbyły się centralne uroczystości związane z wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w intencji Ojczyzny i poległych górników z „Wujka” w kościele pw. Podwyższenia Krzyża, którą celebrował arcybiskup Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Po zakończeniu nabożeństwa nastąpił przemarsz ponad 200 pocztów sztandarowych przed kopalnię „Wujek”. W części oficjalnej uczestniczył prezydent RP Bronisław Komorowski oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.
W przemówieniu rozpoczynającym część oficjalną Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „Solidarność”, skrytykował kolejne rządy po 1989 roku za to, że do dnia dzisiejszego nie zostali ukarani winni tamtej zbrodni. Po części oficjalnej odbyło się plenerowe widowisko multimedialne oraz rekonstrukcja wydarzeń sprzed 30 lat. W uroczystościach rocznicowych uczestniczyła delegacja rolników z NSZZ RI „Solidarność” z gminy Żarnowiec, a byli to Piotr Sokół, Eugeniusz Miąsko, Edmund Robak, Piotr Szczepański i Andrzej Miąsko. Członkowie „Solidarności” RI oddali hołd bohaterskim górnikom, którzy polegli w imię wolności i Solidarności.
Paweł Sokół

{gallery}2012wojek{/gallery}


Poprzedni artykułW powiecie zawierciańskim pamiętali tylko rolnicy z „Solidarności” RI
Następny artykułZiemia obiecana
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj