Strona główna Aktualności Rolnicy z Pyrzyc znowu protestują! ANR chce sprzedaż ziemię duńskiej spółce!

Rolnicy z Pyrzyc znowu protestują! ANR chce sprzedaż ziemię duńskiej spółce!

Od godziny 12.00 do godziny 18.00 potrwa protest rolników w centrum Pyrzyc. Jest to reakcja na decyzję  Agencji Nieruchomości Rolnych, która planuje sprzedać duńskiej firmie ponad 300 ha ziemi. Pomimo wielu sygnałów i zgłaszanych przez rolników przypadkach niewywiązywania się przez dzierżawcę z warunków umowy dzierżawy, oddział Terenowy w Szczecinie planuje sprzedać ziemię spółce w ramach pierwszeństwa nabycia. Jeszcze w dniu wczorajszym o problemie informował ministra rolnictwa zastępca przewodniczącego NSZZ RI „Solidarność” Zbigniew Obrocki.

Kilka dni wcześniej rolnicy złożyli do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez szczecińską Agencję Nieruchomości Rolnych, która ich zdaniem nie wypełnia ustawowych obowiązków.  Agencja miała możliwość rozwiązania umowy z firmą, ponieważ m.in. przez dłuższy czas nie uprawiała dzierżawionych pól. Umowa jednak nadal obowiązuje i daje podstawy do skorzystania z prawa pierwokupu. Zdaniem protestujących rolników, nie są realizowane przepisy przeciwdziałające koncentracji ziemi, brak także uregulowania kwestii dotyczących nabywania udziału w spółkach posiadających ziemię przez cudzoziemców.

Rolnicy mają się udać się właśnie pod siedzibę OT ANR w Szczecinie SZGZ w Pyrzycach, gdzie przekażą petycję z postulatami. Następnie nastapi przejazd pod siedzibę Starostwa Powiatowego, gdzie petycja zostanie przekazana staroście pyrzyckiemu. Protestujący wręczą ją także burmistrzowi Pyrzyc. Następnie rolnicy zablokują Śródmieście od Bramy Brańskiej do ronda na Placu Wolności.

Poprzedni artykułNSZZ RI "Solidarność" w sprawie propozycji KE dotyczącej rekompensat dla rolników w związku z rosyjskim embargiem
Następny artykułWnioski o przyznanie pomocy z działania "Modernizacja gospodarstw rolnych" do aktualizacji!