Strona główna Aktualności Rolnicy – sprawdzajcie firmy skupowe

Rolnicy – sprawdzajcie firmy skupowe

711
0

Lubelska Izba Rolnicza mobilizuje rolników dokonywanie selekcji firm sprzedających rzepak i zboża. Izba wyszła z inicjatywą pomocy w ustalaniu wiarygodności podmiotów skupowych, a w szczególności tego, czy wypłaty realizowane są terminowo.

Gospodarze rolni, by nie być stratni, powinni dokładnie i rozważnie śledzić sytuację na rynku i monitorować, czy firma, której zamierzają sprzedać zboże, jest wiarygodna. W Polsce i Europie sytuacja na rynku zbóż, w tym rzepaku, jest bardzo niepewna. Nie wszystkie firmy uzyskają kredyty skupowe. Izba wedle swoich deklaracji, dysponuje poradami i pomocą w zbieraniu danych o podmiotach skupowych dla rolników. Skupem zbóż mają zajmować firmy z różnych regionów kraju. Rolnikom będą mieli problem z ustaleniem ich wiarygodności we własnym zakresie. Izba w Lublinie apeluje o zgłaszanie opóźnień w płatnościach od firm, jeśli takie wystąpią.

W ubiegłym roku największy problem narodził się z Zakładów Tłuszczowych w Bodaczowie. Rolnicy odwożąc tam rzepak nie otrzymali za niego zapłaty. Zakłady w Bodaczowie (k. Zamościa) nie uzyskały w 2011 r. kredytu skupowego, skutkiem czego nie wypłaciły ponad 3 tysiącom plantatorów ok. 35 mln zł. Rolnicy otrzymali pieniądze od nowego właściciela, który kupił zakład. Gorsza sytuacja miała miejsce w Szczebrzeszynie. Rolnicy sprzedający zboże młynowi stracili pieniądze. Dwa lata temu młyn został postawiony w stan upadłości. Młyn był im winien około 2 mln zł.

W 2012 r. rolnicy z pochodzący z województwa lubelskiego mają problem z odzyskaniem pieniędzy od firmy zajmującej się skupem bydła opasowego. Firma mieszcząca się w województwie świętokrzyskim zaopatrywała się. Od pewnego czasu napływają zażalenia od rolników, którzy do tej pory nie otrzymali wynagrodzenia.

Lubelska Izba Rolnicza oferuje pomoc prawną pokrzywdzonym rolnikom.


źródło: PPR

Poprzedni artykułSporne kwestie limitowanego cukru
Następny artykułOgródki działkowe – decyzja Trybunału Konstytucyjnego
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj