Strona główna Aktualności Rolnicy Południa popierają protestujących Rolników Północy – PIKIETA W ŻYWCU

Rolnicy Południa popierają protestujących Rolników Północy – PIKIETA W ŻYWCU

596
0

,,Polska jest nasza, ta ziemia do nas należy…” – zaśpiewają żywieccy górale. 17 stycznia 2013 na Rynku w Żywcu o godz. 12:00 odbędzie się pikieta popierająca protestujących rolników.

ROLNICY POŁUDNIA – POLSKIEJ KRAINY Z POTENCJAŁEM ZRÓWNOWAŻONEJ TURYSTYKI I WYPOCZYNKU, bogatej w piękne górskie krajobrazy, różnorodność przyrodniczą i kulturową, wyrażą w ten sposób poparcie protestującym ROLNIKOM PÓŁNOCY – SPICHLERZA POLSKI.

Lokalne stowarzyszenia zrzeszone w działaniach na rzecz ochrony Pilska, ochrony tradycyjnego rolnictwa i pasterstwa, ochrony zasobów naturalnych regionu wraz z Międzynarodową Koalicją dla Ochrony Polskiej Wsi i Koalicją POLSKA WOLNA OD GMO żądają razem z protestującymi rolnikami realizacji wszystkich postulatów a szczególnie:

1. Wprowadzenia ustawowego zakazu obrotu i upraw GMO, a nie tylko w formie rozporządzeń łatwych do uchylenia. Uchwalona niedawno ustawa o nasiennictwie i rozporządzenia, które wejdą w życie 28 stycznia, zakazują wprawdzie uprawiania GMO, ale pozwalają na handel ich nasionami (kukurydza MON 810 i ziemniaki Amfora GM). To kolejny gest w kierunku korporacji, a przerzucenie na rolników odpowiedzialności za skażenie środowiska nasionami GMO!

2. Wprowadzenia przepisów umożliwiających rolnikom przetwarzanie własnych płodów rolnych, surowców gospodarczych i sprzedaży wytworzonych produktów. Obecny stan prawny skutecznie uniemożliwia rolnikom prowadzenie działalności przetwórczej, która mogłaby polepszyć kondycję finansową gospodarstw, a konsumentom umożliwić dostęp do lokalnych, dobrej jakości produktów.

”Najwyższy czas żeby sprzeciwić się kradzieży naszej ziemi i źródła utrzymania polskich rolników. Jeżeli będziemy działać solidarnie wtedy zwyciężymy. Nie ma ważniejszej sprawy niż walka o to, żeby uniknąć losu niewolników międzynarodowych korporacji! Powiedzmy wszyscy: STOP GMO! STOP DLA WYPRZEDAŻY ZIEMI OBCYM PODMIOTOM! ZIEMIA JEST WŁASNOŚCIĄ NARODU – PRZYSZŁYCH POKOLEŃ POLAKÓW!” – mówi Anna Bednarek, żywiecka góralka.

W różnych regionach Polski organizowane są protesty i wydarzenia wspierające protestujących od grudnia ubiegłego roku rolników.

”Chcemy wytwarzać dobrej jakości żywność bez GMO. Pomóżcie nam w odbudowie współpracy MIASTO-WIEŚ. Rolnicy i mieszkańcy miast są od siebie zależni. Powiedzmy korporacjom, które chcą przejąć kontrolę nad produkcją żywności: STOP! ” – mówi Józef Nowak, rolnik z zachodniopomorskiego.

Hasła protestu:

POPIERAJMY DOBRYCH POLSKICH ROLNIKÓW, BO KORPORACJE CHCĄ Z NAS ZROBIĆ NIEWOLNIKÓW! POLSKA JEST NASZA ! STOP DLA WYPRZEDAŻY ZIEMI OBCYM PODMIOTOM! STOP GMO! ILE WŁASNOŚCI TYLE WOLNOŚCI! ZIEMIA JEST WŁASNOŚCIĄ NARODU – PRZYSZŁYCH POKOLEŃ POLAKÓW ! POLSKI ROLNIK JEST SOLĄ POLSKIEJ ZIEMI!

Poparcie dla protestujących rolników przysłały francuskie i węgierskie związki rolników oraz wiele osób prywatnych z USA, Niemiec, Anglii.

Poprzedni artykułProtest w fazie zawieszenia – trwa nadal
Następny artykułDziś ostatni dzień negocjacji w sprawie realizacji postulatów
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj