Strona główna Aktualności Rolnicy obradowali

Rolnicy obradowali

721
0

W niedzielę, 18 listopada br. odbyło się w Strzegomiu posiedzenie Rady Wojewódzkiej NSZZ  Solidarność Rolników Indywidualnych. Oprócz delegatów licznie przybyli członkowie i sympatycy „S” RI z terenu Dolnego Śląska, a wśród nich przewodniczący RW Marian Dembiński (powiat Świdnicki). W posiedzeniu uczestniczył senator Jerzy Chróścikowski – przewodniczący Związku i Senackiej Komisji Rolnictwa.

W programie obrad wiele miejsca poświęcono nie tylko sprawom bieżącym. Rolnicza Solidarność patrzy daleko w przyszłość. Skorygowali publiczne stwierdzenie, że Unia „dopłaca” polskiemu rolnictwu. – To „rekompensata” za nasze ryzyko inwestycyjne naszych pieniędzy! – zgodnie stwierdzili związkowcy. Dużo miejsca w dyskusji poświęcono gościowi z Warszawy. Przewodniczący Chróścikowski omówił zagrożenia, które czekają polskich rolników. M.in. o tzw. Reformie KRUS, rządowych planach budżetowych (podatek rolny i majątkowy) oraz o akcjach protestacyjnych Związku. Rolnicy po wystąpieniu gościa nie kryli swoich rozczarowań. – Podwyższono akcyzę na paliwo, a zwrotu już nie. Prawo unijne zezwala na taki proceder w Belgi, Francji a u nas już nie. Dlaczego tak jest? – pytali retorycznie. Podobnie jest z brakiem rządowego wsparcia na pakiety ubezpieczeniowe (kiedyś było!) i na doradztwo. – Teraz obarczy się tym samorządy terytorialne – wyjaśniał senator bolesną prawdę. W dyskusji zabrał głos m.in. wieloletni działacz „S” Zbigniew Mackiewicz. – Przestraszył nas Pan (senator), że głowa boli. Przyjdzie nam wkrótce „zwijać interes”. Unia i rząd nas dyskryminuje! Sami Polacy się dyskryminujemy w związku z rozdawnictwem ziemi – mówił Mackiewicz poruszając bolesny temat gospodarstw rodzinnych, a dokładniej sprzedawania polskiej ziemi obcym kapitalistom. W takich okolicznościach i atmosferze rolnicy zapowiadają kolejne protesty. „Z okazji” cięć budżetowych związkowcy zapowiedzieli swoją obecność już w czwartek 22 listopada, pod Urzędem Rady Ministrów w Warszawie. Spotkanie zakończyło się sprawozdaniem przewodniczącego Rady Wojewódzkiej „S” RI Mariana Dembińskiego.


Poprzedni artykułPiwo mniej cenne
Następny artykułSzkolenie „Modelowe gospodarstwo BERAS” w ramach projektu BERAS Implementation w Różańcu k. Tarnogrodu
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj