Strona główna Aktualności Rolnicy nieustannie domagają się o swoje prawa

Rolnicy nieustannie domagają się o swoje prawa

607
0

28 marca br. o godz. 11:00 w gmachu Sejmu RP odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Podczas spotkania debatowano nad dochodowością i wynikami rolnictwa w 2011 r., kosztami i cenami wybranych produktów rolnych w latach 2007-2011, sytuacją społeczną w środowisku wiejskim z uwzględnieniem terenów po byłych Państwowych Gospodarstwach Rolnych. Dokonano przede wszystkim ocenY przezimowania upraw rolnych, zwłaszcza wymarznięcia rzepaku i upraw ozimych.

 

Członkowie Komisji domagają się od rządu nazwania zaistniałej sytuacji mianem klęski żywiołowej oraz interwencję rządu w kierunku UE z prośbą o pomoc. Wsparcie powinno dotyczyć rolników z każdym rozmiarem areałów. Obecnie Ministerstwo proponuje wyłącznie nieznaczny wzrost stałych dopłat. Sugestie te są jednak zdecydowanie za niskie. Na sali padały pytania o kolejne ewentualne przedsięwzięcia ze strony rządu i Ministerstwa w kierunku pomocy poszkodowanym rolnikom. Sugerowano również uruchomienie kredytów preferencyjnych oraz nowych zabezpieczeń z puli środków przeznaczonych na ten cel.

Obecnie prace Komisji nad szacowaniem strat w dalszym ciągu trwają. Według zgromadzonych dotychczasowa pomoc była źle wykorzystywana. wzrost cen paliw, podatek gruntowy oraz zmiany w emeryturach to duże utrudnienia.

Zamknięciem komisji była zgoda większości wobec wystosowania dezyderatu w stronę rządu. W jego treści uwzględniono oczekiwania rolników wobec dalszej reakcji na ich obecną dramatyczną sytuację. Komisja oczekuje odpowiedzi od rządu w tej sprawie do 11 kwietnia br. Tymczasem w piątek, 30.03 zostanie zorganizowana podwójna manifestacja. Dotyczyć będzie sprzeciwu wobec nowelizacji ustawy emerytalnej oraz brak odzewu Ministra Rolnictwa odnośnie trwającego już ponad tydzień strajku okupacyjnego rolników w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy.

Poprzedni artykułZdecydowane TAK dla referendum! Kategorycznie NIE dla nowych emerytur!!!
Następny artykułOpinia NSZZ RI ,,Solidarność'' wobec projektu ustawy dotyczącego związków partnerskich
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj