Strona główna Aktualności Rocznica zawieszenia "zielonego miasteczka" przed Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w Warszawie

Rocznica zawieszenia "zielonego miasteczka" przed Kancelaria Prezesa Rady Ministrów w Warszawie

851
0
Rocznica zawieszenia

Dokładnie rok temu, 27 czerwca 2015 roku, po 129 dniach trwania protestu rolników przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, zostało zawieszone „zielone miasteczko”. Protest w obronie polskiej ziemi zorganizowany przez NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” rozpoczął się 19 lutego 2015 r. przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów i trwał nieprzerwanie do 27 czerwca 2015 roku. Trzeba kolejny raz podkreślić, że to dzięki protestom zorganizowanym przez NSZZ RI „Solidarność” i wysiłkowi rolników, którzy przez ponad cztery miesiące trwali na Alejach Ujazdowskich ruszyły prace nad ustawą chroniącą polską ziemię przed spekulacją. Dzięki determinacji i poświęceniu rolników, z pewnością przejdzie do historii jako najdłużej trwający protest rolniczy w Polsce.

„Zielone miasteczko” dla rolników i osób zaangażowanych w ten protest to symbol walki w obronie polskiej ziemi, to 129 dni ich życia, podczas których każdą wolną chwilę spędzali na proteście przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Wielu rolników spędziło tam Święta Wielkanocne, kilkaset przyjechało 12 maja 2015 r. na Manifestację pod hasłem „Nie rzucim ziemi” z okazji 34. Rocznicy rejestracji NSZZ RI „Solidarność”, podczas której przekazano kolejną petycję skierowaną do Premier Ewy Kopacz. Miejsce protestu wielokrotnie było też odwiedzane przez posłów i senatorów PiS, Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, o. Tadeusza Rydzyka oraz przez obecnego Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Dzięki działaniom, akcjom protestacyjnym na terenie całego kraju oraz wielokrotnie zgłaszanym poprzedniemu rządowi postulatom, rok temu doszło do rozpoczęcia lub przyspieszenia prac dotyczących najistotniejszych kwestii dla funkcjonowania polskiego rolnictwa.

Przypominamy również, że 27 czerwca 2015 roku, podczas zawieszania protestu, w miejscu, gdzie stało „zielone miasteczko” odbyła się Msza Święta, a rolnicy postawili tablicę upamiętniającą poświęcenie rolników, którzy przez ponad cztery miesiące nieprzerwanie protestowali na Alejach Ujazdowskich w oczekiwaniu na rozpoczęcie dialogu i wprowadzenie rozwiązań systemowych mających na celu poprawę sytuacji polskiego rolnictwa. Na tablicy widniał napis: W tym miejscu przez 129 dni  trwał protest NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” w obronie polskiej ziemi i lasów  19 luty – 27 czerwca 2015. W niedzielę, 12 lipca 2015 r. otrzymaliśmy informację, że tablica zniknęła. Pomimo zgłoszenia tego faktu na policję, tablica została nieodnaleziona.

Z okazji rocznicy zawieszenia „zielonego miasteczka” pragniemy jeszcze raz podziękować wszystkim rolnikom, związkowcom, sympatykom Związku, mieszkańcom Warszawy oraz gościom, którzy przyczynili się do częściowej realizacji postulatów poprzez pomoc w organizacji protestu lub obecność przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Dziękujemy również za każde wsparcie finansowe i listy poparcia, jakie w tamtym okresie dostaliśmy. Nieoceniona jest również obecność o.  Jerzego Gardy oraz o. Waldemara Gonczaruka, którzy wspierali protestujących rolników poprzez obecność i odprawianie Mszy Świętych.

Zdjęcia z zawieszenia „zielonego miasteczka

Poprzedni artykułSpotkanie w sprawie produkcji ekologicznej w Tarnogrodzie
Następny artykułSpotkanie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofem Jurgielem w dniu 30 czerwca 2016 roku
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj