Strona główna Nowości Nowości Rekompenasaty tylko w strefie buforowej

Rekompenasaty tylko w strefie buforowej

612
0

Rolnicy, którzy sprzedadzą świnie do piątku 28 marca włącznie, dostaną unijne rekompensaty; ich wypłata może nastąpić w przyszłym tygodniu – informuje minister rolnictwa Marek Sawicki. Minister zaznaczył, że rekompensaty przysługiwać będą jedynie rolnikom, których gospodarstwa znajdują się w strefie buforowej, wyznaczonej w związku z wykryciem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dwóch dzików w pobliżu białoruskiej granicy. Oficjalna decyzja jeszcze nie zapadła, opublikowanie rozporządzenia planowane jest na najbliższy piątek.

Na rekompensaty za straty rynkowe przeznaczono ok. 7 mln euro; będą one dotyczyć 20 tys. ton mięsa. – Wszystko wskazuje na to, że tego limitu nie wykorzystamy – mówił w „Sygnałach Dnia” w Programie I Polskiego Radia szef resortu rolnictwa. Rekompensaty dla rolników w 50 proc. są finansowane z unijnego budżetu i 50 proc. – z krajowego.

Sawicki podkreślił, że jest zainteresowanie zakupem tuczników przez zakłady mięsne. Stało się to po zmianie przepisów, m.in. dotyczących konieczności znakowania mięsa pochodzącego ze strefy buforowej.

Przekonywał, że warto jest spieszyć się ze sprzedażą świń, gdyż ceny żywca mogą nie wzrosnąć. Rekompensata będzie na poziomie 150 zł za jednego tucznika i przysługuje za świnie sprzedane od 26 lutego. Po to, by dostać te pieniądze konieczne są faktury z potwierdzeniem, że sprzedawane tuczniki pochodziły ze strefy buforowej.

– Jeśli w piątek uprawomocni się rozporządzenie, to postaram się w trybie obiegowym pilnym na wtorek na Radzie Ministrów postawić kwestie naszych rozporządzeń wykonawczych i praktycznie od środy, czwartku Agencja Rynku Rolnego będzie mogła uruchamiać wypłaty rekompensat za poniesione straty rynkowe – poinformował minister. Chodzi o wydanie krajowych przepisów, na podstawie których zostanie określony tryb wypłaty rekompensat

Poprzedni artykułASF – rozporządzenie KE
Następny artykułNowe przepisy UE dla sektora ekologicznego powinny promować produkcję ekologiczną w Europie
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj