Strona główna Aktualności Reforma Wspólnej Polityki Rolnej – najważniejsze elementy porozumienia

Reforma Wspólnej Polityki Rolnej – najważniejsze elementy porozumienia

621
0

W dniu 25 października br. Komisja Europejska opublikowała notatkę dotyczącą najważniejszych elementów zawartego porozumienia ws.  Wspólnej Polityki Rolnej 2014-2020.


Komisja, Rada i Parlament Europejski osiągnęły porozumienie polityczne w sprawie reformy wspólnej polityki rolnej – przy czym konieczne jest jeszcze formalne zatwierdzenie tekstu przez Radę i PE jako porozumienia osiągniętego w pierwszym czytaniu. Większość elementów zatwierdzono podczas rozmów trójstronnych w dniu 26 czerwca, a pozostałe kwestie (związane z pakietem dotyczącym wieloletnich ram finansowych) uzgodniono w dniu 24 września.

Projekt porozumienia opiera się na czterech wnioskach Komisji z października 2011 r. (zob. IP/11/1181 i MEMO/11/685) dotyczących czterech podstawowych rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady w następujących obszarach wspólnej polityki rolnej: (i) płatności bezpośrednie, (ii) wspólna organizacja rynków produktów rolnych (WORR), (iii) rozwój obszarów wiejskich oraz (iv) rozporządzenie horyzontalne w zakresie finansowania WPR, zarządzania nią i monitorowania jej. Komisja przygotowuje teraz odpowiednie akty delegowane i wykonawcze, aby w przypadku większości ustaleń dotyczących płatności bezpośrednich nowe przepisy weszły w życie w przyszłym roku lub od stycznia 2015 r. Odrębne przepisy przejściowe na 2014 r. są obecnie przedmiotem rozmów i oczekuje się, że Rada i Parlament Europejski zatwierdzą je przed końcem roku.
W poniższym dokumencie  podsumowano najważniejsze elementy porozumienia politycznego.

Notatka Komisji Europejskiej z dnia 25 października br.

Poprzedni artykułKomunikat ze spotkania polskich przedstawicieli w Copa Cogeca z Ministrem Rolnictwa
Następny artykułKomunikat Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego z dnia 5 listopada 2013 roku
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj