W dniach 19-20 października br. w Luksemburgu odbyło się posiedzenie Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (Agrifish). Głównym punktem obrad było wypracowanie kompromisu w zakresie Wspólnej Polityki Rolnej po 2021 r .Dyskusje wokół reformy WPR toczyły się od czerwca 2018 r.
Przedstawiony przez Prezydencję niemiecką dokument poparła zdecydowana większość ministrów rolnictwa państw UE.
Główne elementy przedstawiają się następująco:
- przeznaczenie minimum 20% środków z I filara na dobrowolne dla rolników praktyki agrotechniczne sprzyjające ochronie środowiska i klimatu (tzw. ekoschematy)
- większa elastyczność w zakresie zarządzania środkami w I filarze, dzięki czemu wszystkie fundusze UE trafią do gospodarstw rolnych
- uproszczenie systemu kontroli małych gospodarstw w zakresie spełnienia wymogów warunkowości
- zwolnienie małych gospodarstw z mechanizmu dyscypliny finansowej
- utrzymanie możliwości przeznaczenia 15% krajowej koperty I filaru na płatności związane z produkcją
Oświadczenie w tej sprawie wydała Copa- Cogeca:
„Parlament Europejski, a następnie Rada Europejska, zdecydowały dziś wykonać krok naprzód i kontynuować prace nad kluczową polityką dla naszej społeczności rolniczej, WPR – wspólną polityką rolną UE. Decyzja ta pozwala na kontynuację trzech lat prac nad przyszłą WPR, w absolutnie kluczowym momencie, gdy sektor rolniczy zmaga się z kryzysem COVID, zakłóceniami na rynku i niepewnością co do Brexitu.
WPR zaproponowana przez Komisję Europejską w 2018 r. i obecnie poddawana pod głosowanie przez Parlament Europejski nie jest idealna, ale jest kompromisem, który może pozwolić rolnikom i spółdzielniom iść naprzód, inwestować w ich produkcję i stać się bardziej ekologicznymi. Prawie trzy lata zajęło, zanim ten wniosek dotyczący WPR dotarł do Parlamentu na posiedzeniu plenarnym i do stołu negocjacyjnego Rady. Jednakże w tym tygodniu odbędzie się wiele głosowań, a wszechstronnej analizy będzie można dokonać dopiero po ostatecznym głosowaniu w Parlamencie w piątek.
Eurodeputowani podjęli odpowiedzialną decyzję i stwierdzili wyraźną większością 503 głosów, że rolnictwo nie powinno być kwestią ideologii czy rewolucji, ale dziełem adaptacji i transformacji. Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują pracę wykonaną przez sprawozdawców WPR i posłów do PE COM AGRI, którzy pracowali niestrudzenie pomimo warunków narzuconych przez COVID. To samo odnosi się do niemieckiej prezydencji w Radzie, która włożyła wiele pracy i wysiłku w osiągnięcie porozumienia w sprawie wspólnego stanowiska wszystkich państw członkowskich. Europejscy rolnicy i spółdzielnie rolnicze rozumieją sygnał wysłany dziś rano i będziemy pracować nad realizacją kluczowych celów przyszłej WPR. Rolnicy potrzebują i liczą na kontynuację tego procesu w duchu współpracy podczas negocjacji trójstronnych” – czytamy w komunikacie Copa Cogeca.