Strona główna Aktualności Przewodniczący Tomasz Obszański w związku z usunięciem krzyża z Sali Kolumnowej Lubelskiego...

Przewodniczący Tomasz Obszański w związku z usunięciem krzyża z Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego: nie ma zgody na rugowanie krzyża z przestrzeni publicznej!

753
0

 W związku z usunięciem przez Wojewodę Lubelskiego Krzysztofa Komorskiego krzyża z reprezentacyjnej Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, głos w sprawie zabrał Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszański, który wystosował w dniu dzisiejszym do Wojewody stosowne pismo. W piśmie Przewodniczący Związku sprzeciwił się rugowaniu krzyża z przestrzeni publicznej nie tylko jako symbolu wiary chrześcijańskiej, ale także jako symbolu tożsamości narodowej i zaapelował o przywrócenie mu należnego miejsca w Sali Kolumnowej.

„Niezależny Samorządny Związek Zawodowy  Rolników Indywidualnych „Solidarność” z wielkim oburzeniem i dezaprobatą przyjmuje usunięcie przez Pana Wojewodę krzyża z reprezentacyjnej Sali Kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie.

Krzyż to dla Nas Polaków nie tylko symbol chrześcijańskich wartości, które reprezentuje większość Polaków ale to także symbol tożsamości narodowej Polaków i podstaw powstania Państwa Polskiego, które poprzez przyjęcie chrztu  i wiary chrześcijańskiej znalazło się w kręgu szeroko pojętej cywilizacji Zachodu. To także wartości chrześcijańskie stały u zarania procesu integracji europejskiej i legły u podstaw powstania dzisiejszej Unii Europejskiej (na której wartości się Państwo powołujecie) w osobie  zwanego „ojcem Europy” pierwszego Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, którym był Sługa Boży Robert Schuman, a którego proces beatyfikacyjny zbliża się ku końcowi w Watykanie.

Jako członkowie NSZZ RI „Solidarność” – pierwszej niezależnej od władzy komunistycznej organizacji chłopskiej, wpisującej się w szeroko pojęty ruch solidarnościowy, który doprowadził do przemian demokratycznych w Polsce jesteśmy głęboko dotknięci i oburzeni faktem rugowania krzyża z przestrzeni publicznej, czego uosobieniem jest wspomniane działanie Pana Wojewody. Działaczom „Rolniczej Solidarności” w tym działaczom internowanym  i represjonowanym w stanie wojennym, działanie to przypomina najgorsze czasy stalinizmu   i reżimu komunistycznego, kiedy to, jak w czasach porozbiorowych, także przez walkę  z krzyżem i Kościołem  niszczono podstawy polskiej tożsamości narodowej.

To kościół katolicki, w osobie przede wszystkim Świętego Jana Pawła II przyczynił się w znacznym stopniu do upadku komunizmu w Europie. To kościół katolicki  przez osoby m.in. Błogosławionego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, czy zamordowanego skrytobójczo przez władze komunistyczne Błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszko, doprowadził do upadku systemu komunistycznego w Polsce. O tym jako Polacy i jako rolnicy nie możemy zapomnieć.

Mając na uwadze powyższe apelujemy do Pana Wojewody o zaniechanie wspomnianych działań i przywrócenia krzyżowi, jako symbolowi naszej tożsamości narodowej, godnego dotychczasowego miejsca w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego” – napisał Tomasz Obszański.

 

 

foto: żródło LUW w Lublinie (https://www.gov.pl/web/uw-lubelski)

 

 

Poprzedni artykułKonferencja pt.: „Ubezpieczenia wzajemne jako element stabilizacji dochodów rolniczych i powszechności ubezpieczeń”
Następny artykułOgólnopolskie Obchody 150. rocznicy urodzin Wincentego Witosa 14 stycznia 2024 roku
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj