Strona główna Aktualności Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszański: Żądamy odwołania wojewody kujawsko-pomorskiego

Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszański: Żądamy odwołania wojewody kujawsko-pomorskiego

1599
0

W dniu 10 lutego br. Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Tomasz Obszański, w związku ze skandaliczną sytuacją pod kujawsko-pomorskim urzędem wojewódzkim Bydgoszczy i użyciem wobec protestujących rolników gazu pieprzowego, wystąpił do Premiera Donalda Tuska o natychmiastowe odwołanie Michała Sztybla ze stanowiska wojewody kujawsko-pomorskiego. 

Przypomnijmy, że NSZZ RI „Solidarność” w całym kraju zorganizował w dniu 9 lutego 2024 strajk generalny rolników. W Bydgoszczy zgromadzeni rolnicy próbowali wejść do Urzędu Wojewódzkiego aby spotkać się z wojewodą kujawsko-pomorskim Michałem Sztyblem    i przekazać oraz omówić i przedstawić postulaty strajkowe.

Niestety, wojewoda zamknął urząd, zlekceważył protestujących rolników i nie chciał przyjąć rolniczych postulatów kierowanych bezpośrednio do Donalda Tuska.

W związku z wczorajszymi skandalicznymi wydarzeniami przed Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy i użyciem wobec protestujących rolników gazu pieprzowego,  NZZ RI „Solidarność” występuje z żądaniem natychmiastowej dymisji Pana Michała Sztybla ze stanowiska wojewody kujawsko-pomorskiego.– napisał w piśmie Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność”.

” Pan Wojewoda Michał Sztybel doprowadził(..)do eskalacji sytuacji i  do bardzo niebezpiecznych zdarzeń. To na jego polecenie zostały użyte siły policji, które używały w stosunku do protestujących rolników środków przymusu bezpośredniego z użyciem na protestujących rolników gazu pieprzowego włącznie, a które spowodowały m.in. obrażenia u jednej z osób .To były niewspółmierne środki do zaistniałej sytuacji i manifestacja siły i arogancji wobec legalnie protestującej grupie społecznej” – podkreślił Tomasz Obszański.

„Z informacji NSZZ RI „Solidarność” wynika, że nigdzie w całym kraju nie do doszło do tak skandalicznych wydarzeń! Pan Michał Sztybel – wojewoda kujawsko-pomorski nie stanął na wysokości zadania i nie poradził sobie w sposób odpowiedzialny z sytuacją. Swoim postępowaniem Pan Wojewoda doprowadził do niebezpiecznych zdarzeń,, bulwersujących znaczną część społeczeństwa. Dlatego też NSZZ RI „Solidarność” domaga się natychmiastowego odwołania Pana Michała Sztybla ze stanowiska wojewody kujawsko-pomorskiego. Jeżeli tak się nie stanie, dla rolników jasnym będzie, że działania Pan Wojewody, który  przy użyciu urzędniczej prowokacji i zlekceważenia protestujących doprowadził do siłowej pacyfikacji manifestujących rolników, mają poparcie rządu Rzeczypospolitej Polskiej” –napisał w piśmie do Donalda Tuska Tomasz Obszański.

 

Poprzedni artykułMapa protestów rolniczych w dniu 9 lutego 2024
Następny artykułKomunikat NSZZ RI „Solidarność” ws. strajku generalnego rolników
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj