Strona główna Nowości Nowości Przekroczenie kwot mlecznych o 1,7%

Przekroczenie kwot mlecznych o 1,7%

646
0

Trzydzieści groszy za każdy kilogram mleka ponad limit – tyle według szacunków może wynieść kara za nadprodukcję mleka w sezonie 2013/2014. Agencja Rynku Rolnego podała wstępne dane dotyczące skupu mleka w roku kwotowym 2013/2014. Zgodnie z informacjami o ilości skupionego mleka w okresie od 1 kwietnia ub. r. do 31 marca br. jakie napłynęły z podmiotów skupujących – hodowcy odstawili łącznie 10076 mld kg surowca (stan na 25 kwietnia 2014 r.). Oznacza to w praktyce przekroczenie krajowej kwoty dostaw o ok. 170 mln kg (o 1,7%). Zgodnie z szacunkami ARR swoje indywidualne limity przekroczyło ok. 56 tys. producentów mleka.
Co prawda na ostateczne rozliczenie minionego roku kwotowego będzie trzeba poczekać do 30 sierpnia, to według wstępnych wyliczeń przewidywana opłata, jaką Polska będzie musiała zapłacić za nadprodukcji wyniesie ok. 47 mln euro (ok. 195 mln zł). Z kolei wysokość opłaty jednostkowej, jaką będzie musiał uiścić producent, który przekroczył swoją kwotę (po uwzględnieniu współczynnika realokacji), może wynieść ok. 30 groszy za każdy kg mleka wprowadzonego powyżej limitu.

Poprzedni artykułPłatność związana z produkcją będzie znana przed 1 sierpnia
Następny artykułKosmal: Rolnicy utracili rynki wewnętrzne
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj