Strona główna Aktualności Protest w sprawie prywatyzacji „Polskiego Cukru”

Protest w sprawie prywatyzacji „Polskiego Cukru”

657
0

Przeciwko działaniom rządu mającym na celu uniemożliwienie nabycia akcji Krajowej Spółki Cukrowej przez pracowników i plantatorów protestowali w dniu 16 kwietnia 2013 roku w Werbkowicach rolnicy-plantatorzy buraka cukrowego. Pod „Cukrownią Werbkowice”, będącą jednym z oddziałów Krajowej Spółki Cukrowej S.A., przy drodze krajowej nr 74 zebrało się kilkuset rolników. Kilku rolników z powiat hrubieszowskiego przyjechało na protest ciągnikami. Organizatorem akcji był Zarząd Gminny NSZZ rolników Indywidulnych „Solidarność” w Miączynie.

Rolnicy podkreślają, że działania rządu w sprawie prywatyzacji KSC nadzorowane przez Ministra Skarbu Państwa mają na celu nie tylko opóźnić proces prywatyzacji, ale także doprowadzić do sytuacji, w której większość plantatorów nie będzie w stanie wziąć w niej udziału. Obecna cena za 1 akcję na poziomie 2, 47 zł stanowi cenę zaporową dla wielu plantatorów i przekracza ich możliwości finansowe. Rolników dziwi też drastyczne podniesienie wartości spółki. W stosunku do roku ubiegłego, wartość spółki wzrosła aż o 56 procent, co zdaniem zgromadzonych może świadczy o tym, że minister finansów chce sięgnąć pieniądze ze spółki na łatanie dziury budżetowej.

Jeśli proces prywatyzacji plantatorsko-pracowniczej nie dojdzie do skutku (jest to bowiem ostatnie „podejście”) spółka trafi na giełdę i zostać przejęta przez kapitał zagraniczny.

Rolnicy podpisali petycję, która została przesłana do Ministrów:  Rolnictwa i Skarbu Państwa, a także do Prezesa Krajowej Spółki Cukrowej i lokalnych parlamentarzystów.


W dniu  22 kwietnia 2013 roku. w Warszawie odbędzie się ogólnopolski protest w obronie prywatyzacji plantatorsko – pracowniczej „Polskiego Cukru”.

Poprzedni artykułNSZZ RI ,,Solidarność’’ w Miączynie przeciwko wysokiej wycenie akcji KSC
Następny artykułWnioski o przyznanie pomocy "Modernizacja gospodarstw rolnych"
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj