Strona główna Aktualności Protest rolników w województwie mazowieckim

Protest rolników w województwie mazowieckim

NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych Ziemia Siedlecka informuje, że 14 marca 2013 r. w godzinach 11.00-12.00 odbyła się pikieta w Związku z Ogólnopolskim protestem rolników zorganizowanym przez nasz ZWIĄZEK. Rolnicy zebrali się najpierw na Placu przy ul. Piłsudskiego 40 / dawna siedziba Urzędu Wojewódzkiego / obecnie Starostwo Powiatowe i Delegatura UW/ Odśpiewano „Rotę” i odbył się krótki wiec . Przemawiali Stefan Szańkowski i Marek Boruc – Przewodniczący i Wiceprzewodniczący Rady Mazowieckiej NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych oraz Zenon Borkowski – pełnomocnik Związku w powiecie Siedleckim i Maciej Kublikowski – działacz obu Związków „Solidarność”.

Następnie delegacja Komitetu  udała się do Biura Poselskiego Posła PO Jacka Kozaczyńskiego  – przy ul. Berka Joselewicza w Siedlcach. Tam doszło do spotkania z Posłem , któremu wręczono POSTULATY PROTESTUJACYCH , kierowane za jeo pośrednictwem do Premiera RP Donalda Tuska. Posła obdarowano szczawiem i przetworzonymi mirabelkami – takim wielkim przysmakiem PO. By inne potrawy sobie dobrze przyprawiał – otrzymał worek najzdrowszej , „wspaniałej soli drogowej – którą otrzymaliśmy od Solidarności  z przedsiębiorstw Drogowych.

Następnie pikietujący przeszli  ulicami miasta z flagami i transparentami – skandując hasła, które dotyczyły postulatów i przesłania Protestu.

II część wiecu miała miejsce pod Biurem Poselskim Posła PSL Krzysztofa Borkowskiego w Siedlcach przy ulicy 3 Maja 40. Delegacja niestety zastała tu Biuro zamknięte – ucałowała klamkę. Ale pozostawiliśmy przyklejone na drzwiach Biura postulaty, a pod drzwiami kosz ze szczawiem, mirabelkami w słoiku  i worek „soli drogowej’’.

Na ulicy przemówili kolejno nasi działacze i miała miejsce zaimprowizowana Konferencja Prasowa. Dziennikarze otrzymali postulaty, materiały i potrzebne informacje.

W proteście uczestniczyła delegacja „Samoobrony” I koledzy z bratniej NSZZ „Solidarność „ – pracowniczej, który zawsze nas wspierają i dobrze współpracują

Pikieta nasza jest elementem ogólnopolskiej akcji protestacyjnej NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych skierowanej przeciwko wyprzedaży polskiej ziemi rolnej i wyrazem solidarności z rolnikami z zachodnich terenów Polski. W woj. Mazowieckim podobne odbyły się w Radomiu i Płocku , a przejazdy ciągników i maszyn rolniczych spowalniające ruch na drogach :

– na drodze nr 50 Słomczyn – Grójec;

– na trasie Błonie – Ożarów;

– w okolicach Makowa Maz. / z 3 stron/,

– w okolicach Sochaczewa.

Miały też miejsce  spontaniczne  solidarne mniejsze pikiety w innych miastach województwa.

Przewodniczący  Mazowieckiej

Rady Wojewódzkiej

NSZZ  RI „Solidarność”

Stefan Szańkowski

Poprzedni artykułProtest Ogólnokrajowy Rolników – 14 marca 2013 r.
Następny artykułPostulaty protestujących rolników NSZZ RI ,,Solidarność''