Strona główna Aktualności PROTEST ROLNIKÓW W WOJ. ZACHODNIOPOMORSKIM 18 stycznia 2022 r.

PROTEST ROLNIKÓW W WOJ. ZACHODNIOPOMORSKIM 18 stycznia 2022 r.

2534
0

W dniu 18 stycznia br. w woj. zachodniopomorskim, z inicjatywy Zachodniopomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” odbyły się protesty rolników na terenie całego województwa.

Zachodniopomorska Rada Województwa NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” uchwałą nr 1/2022 z dnia 5 stycznia 2022 roku podjęła akcję protestacyjną na terenie województwa zachodniopomorskiego. Akcja protestacyjna prowadzona będzie od dnia 18 stycznia 2022 roku, do jej odwołania przez Zachodniopomorską Radę Wojewódzką NSZZ RI „Solidarność”.

Celem akcji protestacyjnej jest wyrażenie sprzeciwu wobec braku reakcji władz państwowych na gwałtownie pogarszającą się sytuację ekonomiczną rodzinnych gospodarstw w wyniku: pandemii, wieloletnich niekorzystnych warunków pogodowych, gwałtownego wzrostu kosztów produkcji rolnej oraz krzywdzącej towarowe gospodarstwa rodzinne polityki państwa.

Akcja protestacyjna na terenie województwa  zachodniopomorskiego prowadzona będzie w formie zgromadzeń informacyjnych oraz wyjazdów pojazdów rolniczych na drogi publiczne.

Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” podjęło uchwałę popierającą postulaty rolnicze zgłaszane podczas protestów w województwie zachodniopomorskim.

W każdym powiecie na drogi wyjechało około 50 maszyn rolniczych. Organizatorzy zapowiadają, że będą manifestować do skutku, nie wykluczają także zaostrzenia formy protestów. Rolnicy nie blokowali dróg, ale spowalniali ruch na kilku trasach regionu.

Rolnicy podkreślają, że sytuacja w polskim rolnictwie jest dramatyczna, gwałtowny  wzrost kosztów produkcji rolnej sprawia, że produkcja rolna jest nieopłacalna,  a to m.in. ze względu na wieloletnią suszę  oraz rosnące ceny nawozów i energii. Rolnicy podkreślają, że ważna jest zdecydowana reakcja władz na problemy, z którymi mierzy się polskie rolnictwo.

Województwo zachodniopomorskie od kilku lat silnie dotyka klęska suszy. Wielu rolników praktycznie zostało pozbawionych pomocy suszowej, a mają oni do spłaty kredyty klęskowe.

Bardzo ważna jest również kwestia wprowadzenia tarczy antykryzysowej dla rolników, wypłaty odszkodowań za suszę, utworzenie holdingu spożywczego, a także wprowadzenia systemu zarządzania ryzykiem w rolnictwie.

Poprzedni artykułPosiedzenia grupy roboczej ds. Wspólnej Polityki Rolnej
Następny artykuł148. rocznica urodzin Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj