Strona główna Aktualności Protest rolników w Szczecinie – Akcja solidarnościowa z zatrzymanymi rolnikami

Protest rolników w Szczecinie – Akcja solidarnościowa z zatrzymanymi rolnikami

634
0

Wczoraj, 12 października br. rozpoczął się protest rolników w Szczecinie zorganizowany przez Zachodniopomorską Radę Wojewódzką NSZZ RI „Solidarność” w geście solidarności z zatrzymanymi rolnikami. Zachodniopomorska Rada Wojewódzka NSZZ RI „Solidarność”, żąda natychmiastowego uwolnienia rolników z okolic Pyrzyc, zatrzymanych w dniu 06 października 2015 r., podejrzanych o popełnienie przestępstwa polegającego na udziale w zorganizowanej grupie przestępczej.

Protest rozpoczął się o godzinie 12:00 przed Oddziałem Terenowym Agencji Nieruchomości Rolnych w Szczecinie, gdzie złożona została petycja na ręce dyrektora tamtejszej placówki ANR  Roberta Zborowskiego, w której rolnicy domagają się aby podał się do dymisji. Przypomnijmy, że to Robert Zborowski złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez rolników z rejonu Pyrzyc.

„Solidaryzujemy się z tymi rolnikami, bo – tak prawdę mówiąc – każdy z nas mógłby być tutaj zamiast nich. Każdy kto kupował ziemię i nie licytował staje się winnym. To – jak jeden z kolegów powiedział – są męczennicy za sprawę” – powiedział organizator protestu Edward Kosmal, Przewodniczący zachodniopomorskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”.

Następnie ulicami miasta przejechało kilkadziesiąt maszyn rolniczych pod Prokuraturę Okręgową oraz  Areszt Śledczy w Szczecinie, gdzie osadzeni są zatrzymani rolnicy. Protestujący pod bramą główną aresztu około stu pięćdziesięciu rolników okrzykiem „CHŁOPI RAZEM!” okazali solidarność z zatrzymanymi. Protestujący rolnicy oraz rodziny aresztowanych rolników wzięli udział w Mszy Świętej w Katedrze p.w. św. Jakuba Apostoła.

Rolnicy zostali na noc w Szczecinie. Kilkadziesiąt ciągników jest zaparkowanych przed budynkiem Prokuratury Okręgowej oraz Aresztem Śledczym w Szczecinie.

Komunikat Komitetu Protestacyjnego Rolników Województwa Zachodniopomorskiego z dnia 13.10.2015 r.:

Uważamy, że stosowanie środka zapobiegawczego w postaci aresztu rolników podejrzewanych o działanie w ramach tzw. zorganizowanej grupy przestępczej nie jest potrzebny. Według naszej wiedzy Rodziny zatrzymanych złożyły już stosowne zażalenia w tej sprawie. Czekamy na decyzję Sądu wyrażając jednocześnie swoją solidarność z zatrzymanymi.

(…)

Protest rolników w Szczecinie realizowany będzie w następujących obszarach:

SOLIDARNOŚĆ

1. W poniedziałek, 12 października 2015 r. zamanifestowaliśmy swoją solidarność z aresztowanymi rolnikami na ulicach Szczecina i pod aresztem śledczym. Pod bramą główną aresztu około stu pięćdziesięciu rolników okrzykiem „CHŁOPI RAZEM!” wdarło się na teren więzienia. Wdarło się do cel zatrzymanych. Wcześniej robiły to ciągniki sygnałami dźwiękowymi przejeżdżając wzdłuż muru aresztu śledczego ulicą Potulicką. Rolnicy osadzeni na dwa miesiące, według naszych informacji, dopiero za cztery tygodnie będą mogli skontaktować się z rodzinami.

2. Od 12 października br. ciągniki i maszyny rolnicze stoją pod Aresztem Śledczym i Prokuraturą Okręgową w Szczecinie. O kontynuacji tej formy protestu, w tym wyjazdach na ulice miasta, zadecydują rolnicy w ramach zgromadzenia.

3. Rodziny zatrzymanych mogą liczyć na sąsiedzką pomoc. Proszę pamiętać, że długotrwała nieobecność rolnika w gospodarstwie zagraża sytuacji ekonomicznej jego rodziny.

PRAWORZĄDNOŚĆ

1. W ramach akcji protestacyjnej podejmiemy działanie, którego celem będzie informowanie rolników i społeczeństwa, o tym co dzieje się z zatrzymanymi. Musimy wziąć na siebie obowiązek wyjaśnienia strony prawnej całej sytuacji. Nie możemy polegać tylko i wyłącznie na przekazie prokuratury i mediów. Dziś wielu rolników jest zdezorientowanych. Nie jest w stanie odróżnić działania prokuratury i sądów. Pragniemy podkreślić, że naszym celem jest wzmacnianie państwa prawa. Komitet Protestacyjny Rolników Województwa Zachodniopomorskiego, od trzech lat, działa właśnie na rzecz państwa prawa.

2. Będziemy działać na rzecz jak najlepszego wparcia prawnego dla aresztowanych rolników. Pomoc rolnikom zaoferował między innymi prawnik pan Janusz Wojciechowski, Poseł do Parlamentu Europejskiego.

https://www.youtube.com/watch?v=Ui3ab8L4_iA

ProtestrolnikowwSzczecinie-Akcjasolidarnosciowazzatrzymanymirolnikami5 ProtestrolnikowwSzczecinie-Akcjasolidarnosciowazzatrzymanymirolnikami5

Poprzedni artykułKOMUNIKAT KPRWZ z dnia 8.10.2015 r.
Następny artykułSprawa zatrzymanych rolników z Pyrzyc – komentarz Przewodniczącego Jerzego Chróścikowskiego
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj