Strona główna Aktualności Protest rolników w Hrubieszowie

Protest rolników w Hrubieszowie

666
0

Protest rolników w Hrubieszowie

24 stycznia 2012 r. Rada Powiatowa NSZZ RI „Solidarność” w Hrubieszowie, województwo lubelskie, zorganizowała pikietę pod Urzędem Gminy w Hrubieszowie.
W demonstracji wzięło udział ponad 300 niezadowolonych rolników.
Przekazali przewodniczącemu Rady Gminy petycję, w której domagali się obniżenia stawki przeliczeniowej do naliczania podatku rolnego. Podpisało się pod nią ponad 1000 rolników.
– Tak dużej demonstracji niezadowolonych rolników nie było w Hrubieszowie od bardzo dawna. Mamy nadzieję, że przyniesie ona skutek. Jeżeli nie uda nam się zmusić władz gminy do obniżenia podatku rolnego, za tydzień przyjdziemy protestować na sesję budżetową – powiedział Jan Grabarczuk, przewodniczący Rady Powiatowej NSZZ Rolników Indywidualnych Solidarność w Hrubieszowie a zarazem radny powiatu hrubieszowskiego.
– W naszej gminie przeważają gleby najwyższej klasy. Przelicznik jest dość wysoki. Niektórzy rolnicy za 1 ha ziemi mogą zapłacić nawet po 250 zł podatku. W ubiegłym roku płacili po 150 zł za 1 ha. Podwyżka jest więc olbrzymia. Uchwalony przez radnych podatek jest dużym obciążeniem dla wielu rodzin utrzymujących się z gospodarstw rolnych. Władze gminy nie powinny na rolników przerzucać kosztów gminnych inwestycji. Oszczędności powinny szukać u siebie – sugeruje Jan Grabarczuk.
W 2011 roku rolnicy płacili podatek za hektar przeliczeniowy w wysokości 94 zł, w roku 2012 będą musieli zapłacić aż 157,50 zł. Przyjęta przez radnych cena żyta jest wyższa o 50–85% od ceny przyjętej przez inne gminy powiatu hrubieszowskiego.
Rada Gminy może w drodze uchwały zmniejszyć średnia cenę za kwintal żyta.
Protest rolników z gminy Hrubieszów poparła Rada Wojewódzka NSZZ RI „Solidarność”.
– Nie można dobijać rolników takimi uchwałami – powiedziała przewodnicząca Teresa Hałas. – Rada Gminy nie może działać przeciwko swoim wyborcom, nie można ustalać podatku w astronomicznej wysokości.
Dnia 31 stycznia br. w wyniku protestów rolników z terenu Gminy Hrubieszów, Rada Gminy zdecydowała o obniżeniu stawki podatku rolnego.
Rolnicy nie są jednak zadowoleni z wysokości obniżki, ponieważ spodziewali się, że będzie ona większa.


{gallery}24012012{/gallery}

Poprzedni artykułCOPA COGECA – Niepokojące zmiany w finansowaniu wstępnie uznanych organizacji producenckich
Następny artykułPosiedzenie Małopolskiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj