Strona główna Nowości Nowości Protest plantatorów i pracowników cukrowni

Protest plantatorów i pracowników cukrowni

602
0

Plantatorzy buraków cukrowych i pracownicy 26 sierpnia br. pikietowali przed Cukrownią Malbork w woj. pomorskim, należącej do Krajowej Spółki Cukrowej. Domagali się wznowienia prywatyzacji spółki; proces ten zamknął w kwietniu resort skarbu.

Malborski zakład jest jedną z siedmiu fabryk należących do Krajowej Spółki Cukrowej SA (KSC), której właścicielem jest Skarb Państwa. Protest został zorganizowany przez Związek Plantatorów Buraka Cukrowego w Malborku, do którego przyłączyła się Komisja Oddziałowa NSZZ „Solidarność” w cukrowni.

Ministerstwo Skarbu Państwa poinformowało, że „analizuje scenariusze rozwoju KSC oraz pracuje nad koncepcją prywatyzacji spółki, która uwzględniać będzie działania spółki zmierzające do dywersyfikacji działalności KSC”.

Rada Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy Krajowej Spółce Cukrowej powołała komitet protestacyjny. Komitet domaga się wznowienia prywatyzacji KSC na podstawie obowiązujących w tym zakresie przepisów.

Protestujący rolnicy i pracownicy cukrowni przeszli w centralnej części miasta drogą wojewódzką nr 515 i drogą krajową nr 22. Blokowano przy bramie głównej cukrowni drogę nr 515. Rolnicy domagają się wznowienia procesu prywatyzacyjnego Krajowej Spółki Cukrowej w modelu pracowniczo-plantatorskim, zgodnie z ustawą o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym z sierpnia 1994 r.

W tym roku minister skarbu państwa zabrał cały zysk, jaki spółka wypracowała za 2012 rok, czyli ok. 450 mln zł, a w ubiegłym tygodniu Rada Nadzorcza KSC zdecydowała, by wziąć zaliczkowo jeszcze ponad 100 mln zł tytułem dywidendy z zysku, który dopiero będzie wypracowany za 2013 rok.

Przewodniczący Komisji Oddziałowej NSZZ „Solidarność” w cukrowni w Malborku Zbigniew Jezierski mówił, że „jeszcze dwa lata temu cukrownia miała 700 mln zł na plusie, a teraz musi wziąć kredyt na skup buraków w wysokości 400 mln złotych”.

Resort skarbu podkreślił, że koncepcja prywatyzacji powinna być gotowa na przełomie III i IV kwartału tego roku. MSP zapewniło, że „nie rozważa możliwości przeprowadzenia prywatyzacji KSC za pośrednictwem Giełdy Papierów Wartościowych”.

W sprawie wypłaty dywidendy resort tłumaczy, że „polityka dywidendowa prowadzona jest w MSP w taki sposób, aby zapewnić podmiotom nadzorowanym przez Ministra Skarbu Państwa bezpieczny rozwój i budowę ich długoterminowej wartości”. „Optymalna polityka dywidendowa pozwala na zachowanie równowagi między bieżącymi wypłatami dywidend a wzrostem wartości akcji, pośrednio spowodowanym przez zatrzymanie zysku w firmie”.

W sierpniu br. protest odbył się również przed Cukrownią Werbkowice.

Komitet protestacyjny powołała pod koniec lipca br. Rada Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy Krajowej Spółce Cukrowej. Plantatorzy żądają przeprowadzenia prywatyzacji KSC, zgodnie z ustawą o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym. Plantatorzy domagają się zaprzestania „ograbiania” KSC z zysku; wskazują, że większość tych środków wypracowana została przez plantatorów buraka cukrowego, a spółka, aby przetrwać na wolnym rynku od 2017 r. potrzebuje dużych inwestycji.

MSP zamknęło proces prywatyzacji KSC 26 kwietnia 2013 roku. Była to druga próba sprzedania spółki. Pierwsza została unieważniona w marcu 2012 roku.

Źródło: PAP

Poprzedni artykułRząd zdestabilizował rynki rolne
Następny artykuł,,Jesteśmy wolni, a wstydzimy się być dobrzy!'' – Jasna Góra 1 września 2013 r.
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj