11 września br. w ramach włączenia się w ogólnopolską akcję protestacyjną central związkowych pod hasłem „Dość lekceważenia społeczeństwa”, NSZZ RI „Solidarność”, w dniu tzw. protestów branżowych, zorganizował protest pod Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Przed południem pod gmachem resortu rolnictwa zgromadzili się związkowcy z Rolniczej „Solidarności” przybyli z terenu całego kraju.Wspierała ich kilkuosobowa reprezentacja rolników Samoobrony, którzy poparli zorganizowany przez Solidarność RI protest.
Podczas kilkugodzinnej akcji rolnicy demonstrowali przeciwko polityce obecnego rządu oraz przeciwko lekceważeniu dialogu społecznego, wspierając tym samym główne postulaty podnoszone przez organizatorów ogólnopolskiej akcji protestacyjnej.
W komunikacie, który został odczytany podczas protestu i przekazany opinii publicznej, Związkowcy poparli żądania dotyczące rozpoczęcia przez rząd rzeczywistego dialogu społecznego, wprowadzenia referendum obligatoryjnego oraz zaprzestania likwidacji szkół i przerzucania finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy. Poparli też wprowadzenie pakietu zmian poprawiających funkcjonowanie ochrony zdrowia i dostęp do bezpłatnej edukacji.
Odnosząc się bezpośrednio do problemów sektora rolnego, które są także wynikiem zaniedbań obecnego rządu i lekceważenia dialogu ze środowiskiem rolniczym, protestujący zwrócili uwagę przede wszystkim na fatalny wynik negocjacji obecnego rządu w kwestii WPR na lata 2014-2020, które utrzymały stan niekonkurencyjności polskich rolników w Europie na kolejne lata. Wbrew sukcesowi negocjacyjnemu ogłoszonemu przez ministra rolnictwa, już w 2015 roku wydatki na WPR drastycznie spadną i będą o 9,5 mld zł niższe niż obecnie. Protestujący sprzeciwili się także likwidacji instytucji dzierżawy państwowej ziemi rolnej oraz sposobowi wyprzedaży państwowych gruntów, który nie zabezpiecza we właściwy sposób ziemi na powiększenie gospodarstw rodzinnych. Oprotestowali również decyzję wstrzymującą prywatyzację plantatorsko-pracowniczą Krajowej Spółki Cukrowej i przejęcie przez Ministra Finansów środków finansowych przeznaczonych na zakup akcji przez rolników. To także brak właściwych działań i reakcji rządu był zdaniem protestujących przyczyną obecnej sytuacji na rynku zbóż, gdzie doszło do działań spekulacyjnych i zmowy cenowej podmiotów skupowych, co spowodowało ceny niższe od 30 do 50 % w stosunku do roku poprzedniego i brak opłacalności produkcji, co nie pozwoliło nawet na zwrot kosztów produkcji.
Przemawiając do zgromadzonych rolników przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Jerzy Chróścikowski zwrócił uwagę przede wszystkim na brak dialogu ze środowiskiem rolniczym i lekceważenie rolników prze premiera, który od sześciu lat mimo licznych apeli, nie spotkał się z rolnikami i nie odpowiedział osobiście na żadne pismo i postulaty.
Przemawiali także przedstawiciele poszczególnych województw i sekcji działających w strukturach NSZZ RI „Solidarność”. W protest włączyli się także artyści „Kapeli znad Baryczy”, którzy zapewnili także oprawę muzyczną protestu.
Po zakończeniu demonstracji pod resortem rolnictwa, związkowcy przeszli pod ministerstwo skarbu, gdzie wraz branżowcami z Solidarności, OPZZ i FZZ przeszli pod gmach Sejmu RP. Tam w liczbie ok. 23 tys. związkowców, spotkały się wszystkie protestujące grupy, które tego dnia demonstrowały pod poszczególnymi resortami. Do zgromadzonych przemawiał tam m.in. zastępca przewodniczącego NSZZ RI „Solidarność”, który w imieniu Związku przedstawił rolnicze postulaty i problemy sektora rolnego.
W dniu 14 września br., związkowcy z Rolniczej Solidarności uczestniczyć będą w głównej manifestacji antyrządowej central związkowych, która przejdzie ulicami Warszawy.