Strona główna Nowości Nowości Projekt światowego porozumienia w sprawie zmiany klimatu w 2015 r.

Projekt światowego porozumienia w sprawie zmiany klimatu w 2015 r.

601
0

KE przyjęła komunikat konsultacyjny rozpoczynający publiczną debatę dotyczącą kształtu nowego porozumienia międzynarodowego na rzecz walki ze zmianą klimatu. Komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu, Connie Hedegaard, powiedziała: „Aby zapobiec najbardziej dotkliwym skutkom zmiany klimatu, światowi przywódcy w Kopenhadze wyznaczyli cel: utrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie poniżej 2 °C.

W komunikacie konsultacyjnym zaprasza się zainteresowane strony, państwa członkowskie i instytucje UE do przedstawienia opinii na temat kształtu zaplanowanego na 2015 r., które ustanowi międzynarodowy system przeciwdziałania zmianie klimatu po roku 2020. Konsultacje społeczne w internecie potrwają do 26 czerwca. W dniu 17 kwietnia w  Brukseli odbędzie się konferencja zainteresowanych stron.

Utrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie poniżej 2 °C Członkowie ONZ rozpoczęli negocjacje dotyczące nowego porozumienia w sprawie klimatu pod koniec 2011 r. w Durbanie. Obecne publiczne konsultacje zbiegają się w czasie z przewidywaną na bieżący rok intensyfikacją negocjacji. Porozumienie zaplanowane na 2015 r. będzie musiało połączyć obecne wiążące i niewiążące ustalenia dokonane w ramach konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu oraz protokołu z Kioto, w jeden spójny system. UE, kilka innych krajów europejskich i Australia przystąpiły do drugiego, prawnie wiążącego okresu rozliczeniowego w ramach protokołu z Kioto. Około 60 innych krajów podjęło niewiążące zobowiązania różnego typu, dotyczące zmniejszenia lub ograniczenia wzrostu emisji gazów cieplarnianych.

Należy ambitniej podejść do okresu przed rokiem 2020

W tym samym czasie co międzynarodowe rokowania w sprawie umowy zaplanowanej na 2015 r., rozpoczęto też negocjacje w ramach platformy z Durbanu. Ich celem jest znalezienie sposobu zwiększenia redukcji emisji gazów cieplarnianych na świecie, zanim porozumienie zacznie obowiązywać, tzn. przed rokiem 2020. Wynika to ze świadomości znacznych rozbieżności między aktualnymi zobowiązaniami dotyczącymi ograniczania emisji, podjętymi przez poszczególne kraje do 2020 r., a działaniami, które należałoby podjąć, aby rzeczywiście przybliżyć świat do osiągnięcia celu, jakim jest utrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie poniżej 2 °C. Dlatego, choć głównym tematem komunikatu konsultacyjnego jest planowane na 2015 r. porozumienie, to jasno stwierdza się w nim, że kluczowe znaczenie dla jego powodzenia będą miały globalne działania podjęte przed 2020 r.

Komisja przeanalizuje otrzymane odpowiedzi i na ich podstawie opracuje stanowisko UE w sprawie porozumienia zaplanowanego na 2015 r.

Źródło: KE

Poprzedni artykułRozmowy Zespołu Obrotu Ziemią NSZZ RI ,,Solidarność’’ z kierownictwem Agencji Nieruchomości Rolnej
Następny artykułOgłoszenie Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Andrzeja Grossa
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj