Strona główna Aktualności Projekt ustawy dotyczący wcześniejszych emerytur rolniczych autorstwa NSZZ RI "Solidarność" przekazany premierowi...

Projekt ustawy dotyczący wcześniejszych emerytur rolniczych autorstwa NSZZ RI "Solidarność" przekazany premierowi Mateuszowi Morawieckiemu

85
0

W dniu 14 grudnia br. Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas przekazała Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników autorstwa NSZZ RI „Solidarność”, który wydłuża okres obowiązywania wcześniejszych emerytur rolniczych. To kolejna już inicjatywa Związku dotycząca rent i emerytur z systemu ubezpieczenia społecznego rolników. Wcześniej,bo jeszcze w sierpniu br.  NSZZ RI „Solidarność”  w wystąpieniu do Prezydenta RP Andrzeja Dudy przekazał  projekt ustawy o zmianie ustawy o rentach strukturalnych oraz o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, który umożliwi rolnikom wcześniejsze przechodzenie na rentę strukturalną oraz znoszący konieczność zaprzestania działalności rolniczej w związku z przejściem na emeryturę.

Związkowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników przywraca prawo do wcześniejszych emerytur rolniczych, które za sprawą podniesienia powszechnego wieku emerytalnego przez poprzedni rząd koalicji PO -PSL przestają obowiązywać.

Zdaniem NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” przedłużenie preferencyjnych warunków przejścia na emeryturę dla rolników jest uzasadnione trudnym czasochłonnym charakterem pracy, który oprócz określonego trybu życia wymaga ciągłej dyspozycji, wytrzymałości na stres i inne uwarunkowania towarzyszące temu zawodowi ze względu na jego szczególną specyfikę.

W piśmie do premiera Przewodnicząca NSZZ RI „Solidarność” Teresa Hałas zaapelowała o przeanalizowanie projektu i skierowanie go do dalszych prac legislacyjnych, jako Rządowy projekt ustawy.Zdaniem NSZZ RI „Solidarność” przedstawiony projekt wydłużający okres obowiązywania wcześniejszych emerytur rolniczych nie niesie za sobą dodatkowych skutków finansowych z budżetu Państwa.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here