Strona główna Aktualności Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” : potrzebna tarcza antykryzysowa dla rolników...

Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” : potrzebna tarcza antykryzysowa dla rolników w związku z kolejnym wzrostem cen nawozów

1025
0

W dniu 29 grudnia 2021 roku Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” przeanalizowało sytuację związaną z kolejną podwyżką cen nawozów. Prezydium Związku wystąpiło do wicepremiera, ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka o wprowadzenie tarczy antykryzysowej dla rolników w związku z kolejną podwyżką cen nawozów oraz o działania w Unii Europejskiej w celu wprowadzenia rozwiązań, które zrekompensują rolnikom bardzo znaczne straty poniesione w związku z drastycznym wzrostem cen nawozów.

(…)Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w nawiązaniu do swoich wcześniejszych interwencji, zwraca się do Rządu RP o pilne podjęcie skutecznych działań w celu wprowadzenia tarczy antykryzysowej dla rolników prowadzącej do zahamowania wzrostu cen nawozów i ich ustabilizowania na poziomie zapewniającym opłacalność produkcji rolniczej.

Kolejny drastyczny wzrost cen nawozów i sygnalizowane problemy o ich ograniczonej dostępności są niedopuszczalne i doprowadzą do braku możliwości zakupu przez rolników i problem z uruchomieniem produkcji w gospodarstwach, a w konsekwencji do ich bankructwa.  Powyższe czynniki będą powodem znacznego wzrostu cen dla konsumentów i zwiększenia inflacji.” – napisała w Stanowisku Prezydium Przewodnicząca Związku Teresa Hałas.

Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” uważa,  że firmy z udziałem Skarbu Państwa, które mają możliwość dywersyfikacji swojej produkcji i związanych z tym kosztów nie powinny przerzucać wzrostu swoich kosztów cały czas na rolników.

W związku z powyższym Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” zwraca się o pilne podjęcie skutecznych działań wyhamowujących wzrost cen nawozów z zapewnieniem ich stabilizacji oraz podjęcia zdecydowanych działań w ramach Unii Europejskiej w celu wprowadzenia, które zrekompensują rolnikom bardzo znaczne straty poniesione w związku z drastycznym wzrostem cen nawozów”- napisano dalej w Stanowisku Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” .

Prezydium Związku zaapelowało do rządu o pilną interwencję w sprawie sytuacji na rynku nawozów, nie wykluczając konieczności podjęcia dalszych działań statutowych.

 

Poprzedni artykułZmarła Stanisława Sobieraj
Następny artykułZimowisko dla dzieci rolników 2022
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj