Według posła Jana Krzysztofa Ardanowskiego największe straty w warzywach poprzez bakterie na równi z Polską ponieśli rolnicy hiszpańscy. Media rozpowszechniały informacje wśród konsumentów, że konsumpcja masowo zarażonych warzyw prowadzi do śmierci. Spowodowało to spadek skupu. W Niemczech ,,rzekomo’’ również odkryto wirus, ale są podejrzenia, że była to celowa manipulacja w celu dyskryminacji rolnictwa ekologicznego. W konsekwencji drastycznie spadły ceny warzyw poprzez brak zaufania do producentów. Mechanizm wyrównania strat powinien być tak skonstruowany, by nikt nie był stratny.
Irena Romanowska, reprezentant rolników z województwa świętokrzyskiego domagała się wyjaśnienia niespójnej informacji z ARR. Romanowska wnioskowała o wyjaśnienie powyższej sprawy za pomocą skierowania jej do NIK’u, wypłacenie odszkodowań rolnikom uprawiających warzywa w szklarniach, oraz wraz z posłem Ardanowskim – utajnienie list nazwisk i wysokości otrzymywanych dopłat przez rolników. Gospodarze województwa świętokrzyskiego w reakcji na zaistniałą sytuację wystosowali również list do premiera Donalda Tuska.
W dalszej części debatowano nad nowym systemem płatności wobec rolników. Prace wciąż trwają. Według posła Ardanowskiego będzie to dla Polski duże obciążenie. Konieczna będzie modernizacja systemu Agencji. Najlepszym rozwiązaniem w myśl posła byłoby utrzymanie systemu SAS i jest ku temu widoczna szansa. Obecnie toczą się negocjacje w tym temacie.
Został również przygotowany pakiet założeń do wspólnot gruntowych. Skonstruowane propozycje zmian dopiero ujrzą światło dzienne w przeciągu kilku tygodni. Nowa formuła będzie skierowana do uzgodnień społecznych. Przewiduje się, że obecnie dobrze funkcjonujące wspólnoty utrzymają dotychczasowy poziom. Pojawił się pomysł przekształcania we współwłasności i zakładania ksiąg wieczystych. W Polsce istnieje ok. 5100 Wspólnot, wśród których ok. 3500 nie ma uregulowanego stanu prawnego.