Strona główna Nowości Nowości Prezydium Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi – 11.04.2012 r.

Prezydium Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi – 11.04.2012 r.

661
0

11 kwietnia br. w gmachu Sejmu RP odbyło się posiedzenie Prezydium Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Konferencji przewodniczył poseł Krzysztof Jurgiel. Dyskutowano m.in. o udziale w pracach Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w marcu bieżącego roku, planach zmian ustawowych funkcjonowania spółek wodnych, o funkcjonowaniu wspólnot gruntowych, scalaniu i wymianie gruntów oraz realizacji wypłat rekompensat dla producentów warzyw, którzy ponieśli straty w 2011 r. z powodu pojawienia się bakterii E – coli.

Według posła Jana Krzysztofa Ardanowskiego największe straty w warzywach poprzez bakterie na równi z Polską  ponieśli rolnicy hiszpańscy. Media rozpowszechniały informacje wśród konsumentów, że konsumpcja masowo zarażonych warzyw prowadzi do śmierci. Spowodowało to spadek skupu. W Niemczech ,,rzekomo’’ również odkryto wirus, ale są podejrzenia, że była to celowa manipulacja w celu dyskryminacji rolnictwa ekologicznego. W konsekwencji drastycznie spadły ceny warzyw poprzez brak zaufania do producentów. Mechanizm wyrównania strat powinien być tak skonstruowany, by nikt nie był stratny.

Irena Romanowska, reprezentant rolników z województwa świętokrzyskiego domagała się wyjaśnienia niespójnej informacji z ARR. Romanowska wnioskowała o wyjaśnienie powyższej sprawy za pomocą skierowania jej do NIK’u, wypłacenie odszkodowań rolnikom uprawiających warzywa w szklarniach, oraz wraz z posłem Ardanowskim – utajnienie list nazwisk i wysokości otrzymywanych dopłat przez rolników. Gospodarze województwa świętokrzyskiego w reakcji na zaistniałą sytuację wystosowali również list do premiera Donalda Tuska.

W dalszej części debatowano nad nowym systemem płatności wobec rolników. Prace wciąż trwają. Według posła Ardanowskiego będzie to dla Polski duże obciążenie. Konieczna będzie modernizacja systemu Agencji. Najlepszym rozwiązaniem w myśl posła byłoby utrzymanie systemu SAS i jest ku temu widoczna szansa. Obecnie toczą się negocjacje w tym temacie.

Został również przygotowany pakiet założeń do wspólnot gruntowych. Skonstruowane propozycje zmian dopiero ujrzą światło dzienne w przeciągu kilku tygodni. Nowa formuła będzie skierowana do uzgodnień społecznych. Przewiduje się, że obecnie dobrze funkcjonujące wspólnoty utrzymają dotychczasowy poziom. Pojawił się pomysł przekształcania we współwłasności i zakładania ksiąg wieczystych. W Polsce istnieje ok. 5100 Wspólnot, wśród których ok. 3500 nie ma uregulowanego stanu prawnego.

Poprzedni artykułZaproszenie: Marsz w obronie pluralizmu
Następny artykułProgramy rolno – środowiskowe i wizyta w gospodarstwie ekologicznym
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj