Strona główna Aktualności Prezydium Copa-Cogeca w Brukseli

Prezydium Copa-Cogeca w Brukseli

766
0

Prezydium COPA-COGECA

W dniach 14 i 15 czerwca 2011 roku w siedzibie komitetów Copa-Cogeca w Brukseli odbyło się prezydium COPA. Z ramienia NSZZ RI Solidarność w posiedzeniach wzięli udział przewodniczący związku Jerzy Chróścikowski, dyrektor biura Agnieszka Wiatrzyk a także stały przedstawiciel przy komitetach Copa-Cogeca Michał Kiciński. Głównymi tematami dyskutowanymi podczas dwudniowego posiedzenia były: wymiana poglądów z Komisarzem ds. Rynku wewnętrznego i usług, Panem Michelem Barnier na temat rynków finansowych i ich znaczenie dla europejskiego rolnictwa; debata z Panem Bernardem Van Goethem, przedstawicielem DG SANCO (ds. zdrowia konsumentów) na temat epidemii E-coli oraz jej wpływu na sektor rolny; kolejna debata oraz ewentualne przyjęcie wspólnego stanowiska komitetów Copa-Cogeca w sprawie „zazieleniania” Wspólnej Polityk Rolnej po 2013 roku, a także dyskusja na temat najnowszych wydarzeń w zakresie handlu światowego.

Pierwszy dzień Prezydium został poświęcony debacie z Komisarzem ds. Rynku wewnętrznego i usług, Panem Michelem Barnierem. Komisarz Barnier przedstawił na początku swoje doświadczenie związane z rolnictwem. W swojej wypowiedzi zwrócił on uwagę na następujące kwestie: niestabilność rynków surowców, problemy ekonomiczne i finansowe, różnice strukturalne pomiędzy podażą i popytem oraz kontrakty. Pan Komisarz podkreślił, że pierwszą przyczyną niestabilności jest różnica między popytem i podażą. Dodał on również, że na rynku pojawia się coraz więcej aktorów finansowych oraz nowych produktów i dlatego też musimy się upewnić, że dysponujemy odpowiednimi ramami, aby rynek odpowiednio funkcjonował. Odnosząc się do swojego doświadczenia w zakresie regulacji rynków finansowych, Komisarz Barnier powiedział, „nie wierze w samoregulacje rynków, przez 20 lat tłumaczyliśmy, że rynki finansowe same nie mogą się regulować- dzisiaj jasno widać skutki gdy nie ma odpowiednich zasad i regulacji na rynkach, potrzebne są jasne i przejrzyste zasady oraz regulacje rynku finansowego”. Włączając się do dyskusji, przewodniczący komitetu Copa Gerd Sonnleitner wyraził swoje poparcie opinii Komisarza Barniera, twierdząc, że „Regulacja na rynkach finansowych jest bardzo ważną sprawą dla rolnictwa, aby zachować godziwe i stabilne dochody, europejscy rolnicy oraz producenci muszą mieć jasne i przejrzyste sygnały oraz informacje dotyczące działań rynków finansowych”.

Drugi dzień obrad zaczęto dyskusją z Panem Bernardem Van Goethem, przedstawicielem DG SANCO na temat sytuacji odnośnie epidemii bakterii E-Coli. Pan Van Goeth stwierdził, że główną przyczyną pojawiania paniki na rynku były nieprawidłowe informacje przedstawione w mediach przez władze w Hamburgu, które zamiast przekazywać konkretne wyniki badań, jedynie przedstawiły swoje podejrzenia. Pan Sonnleitner także potwierdził wytłumaczenie Pana Van Goetha, tłumacząc uczestnikom, że niestety władze Hamburgu bez żadnych dowodów obwiniły hiszpańskie ogórki, co także spowodowało, że stracono wiele cennych dni na szukanie prawidłowego źródła epidemii, co ostatecznie doprowadziło do zwiększenia liczby ofiar. Zwracając się do hiszpańskiej delegacji, niemiecki przewodniczący przeprosił hiszpański producentów za zaistniałą sytuacje, dodając, że w przyszłości zanim zostanie wydana jakakolwiek opinia, konieczne będzie poczekać na dokładne wyniki badań przeprowadzonych przez laboratoria.

Pani Dominique de Jonckeere, doradca ds. polityki w sekretariacie komitetów Copa-Cogeca następnie przedstawiła wyniki komitetu zarządzania Komisji Europejskiej z dnia 14 czerwca, która omawiała kwestie odszkodowań dla producentów, którzy ponieśli straty spowodowane przez epidemii E-Coli. Pani De Jonckeere przedstawiła, że pakiet finansowy, zawiera 210 milionów euro i pokrywając straty podczas 26 maja do 30 czerwca 2011 roku dla następujących produktów: ogórki, pomidory, groszki słodkie, sałaty i cukinie. Rekompensaty zostały ustalone na poziomie 50% cen średnich czerwcowych dla producentów indywidualnych a 70% dla rolników, którzy są członkami organizacji producenckich. Włączając się do dyskusji, przewodniczący Chróścikowski zaprzeczył takim rozwiązaniom twierdząc, że „w Polsce głównie są rolnicy indywidualni a nie grupy producenckie, rekompensaty powinny być jednakowe dla wszystkich producentów, nie możemy prowadzić takiej polityki różnicowania pomiędzy rolnikami indywidualnymi, a rolnikami w grupach producenckich, musimy traktować wszystkich rolników jednakowo”.

Ostatnia cześć spotkania została poświęcona na debatę dotyczącą osiągania wspólnego stanowiska w sprawie „Zazieleniania” WPR po 2013 roku. Przewodnicząca Pani Shelby Matthews, starsza doradca ds. polityki Sekretariatu komitetów Copa-Cogeca podkreśliła, że „jasno przedstawiamy nasze stanowisko, że „zazielenianie nie jest niczym nowym; dzisiaj mamy nowe wyzwania w zakresie bezpieczeństwa żywności oraz popytu na żywność i musimy zatem zapewnić odpowiednią i zrównoważoną produkcję; musimy mieć odpowiednie kontrpropozycje”. Po wypowiedziach  uczestników obrad, dokument został ostatecznie przyjęty jako wspólne stanowisko komitetów Copa-Cogeca odnośnie elementu „Zazieleniania” Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku.

< span style=”color: #000000;”>

Poprzedni artykułKomunikat w sprawie warzyw
Następny artykułSpotkanie z Przewodniczącym FNSEA
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj