Strona główna Nowości Nowości Prezydent podpisał nowelę ustawy o zwrocie akcyzy za paliwo rolnicze

Prezydent podpisał nowelę ustawy o zwrocie akcyzy za paliwo rolnicze

689
0

Bronisław Komorowski podpisał w środę nowelizację ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.

Sejm uchwalił rządowy projekt noweli 8 marca 2013 r., a senat przyjął ją bez poprawek.

Nowelizacja wprowadza zmiany do ustawy z 10 marca 2006 r. Jej przepisy umożliwiają zwrot podatku akcyzowego w przypadku zmian oznaczeń kodów CN oleju napędowego (unijne kodowe oznaczenia). Zmiany takich kodów nastąpiły w 2012 r., kiedy w życie weszło rozporządzenie Komisji Europejskiej.

W ustawie przewidziano, że zwrot akcyzy nie przysługuje producentowi rolnemu będącemu spółką z.o.o., jeżeli ponad połowa kapitału zakładowego spółki ujawnionego w Krajowym Rejestrze Sądowym została utracona, w tym ponad 1/4 w okresie 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających dzień złożenia wniosku o zwrot akcyzy. Zgodnie z ustawą zwrot podatku będzie niemożliwy bez względu na formę spółki, jeżeli istnieją podstawy do ogłoszenia jej upadłośc

Po wejściu nowych przepisów, kopie faktur stanowiących dowód zakupu oleju napędowego nie będą już wymagały potwierdzenia za zgodność przez organy administracji publicznej, a tym samym nie powstanie obowiązek uiszczania opłaty skarbowej.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Źródło: farmer.pl

Poprzedni artykułPROJEKT – Obszary priorytetowe działań lobbingowych Copa-Cogeca w kontekście negocjacji trójstronnych
Następny artykułPoprawki do noweli ustawy o podatku rolnym
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj