Ministerstwo Zdrowia poinformowało, iż wstrzymuje dalsze prace nad projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie kryteriów klasyfikacji produktów leczniczych, które m.in. ograniczały dostęp do podstawowych leków poza apteką także na obszarach wiejskich. Jest to wynik wniosków płynących ze strony organizacji społecznych m.in. NSZZ RI „Solidarność”, który kilkukrotnie zajmował stanowsko w tej sprawie krytykując ograniczenia w ww. kwestii na obszarach wiejskich. W tej sprawie m.in. jeszcze w sierpniu 2016 roku oraz w styczniu br. Związek występował do ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła.
W piśmie do Pana Ministra Konstantego Radziwiłła NSZZ RI „Solidarność” wskazywał na zagrożenia wynikające z ograniczenia dostępu do leków w obrocie pozaaptecznym na obszarach wiejskich.
Zdaniem Związku dostęp do podstawowych leków poza apteką jest często jedynym sposobem na szybką i doraźną pomoc zarówno dla rolników i innych mieszkańców wsi, jak również dla wczasowiczów korzystających z rozwijającej się agroturystyki i dla pracowników sezonowych. Podkreślił, że proponowane zmiany przez środowisko aptekarskie – np. opłaty i inne kosztowne wymogi dla wiejskich sklepów, dopuszczenie opakowań jedynie 2-4 tabletkowych do obrotu poza apteką, płatny nadzór farmaceutów nad sklepami i innymi punktami sprzedaży – zamiast polepszenia, przyniosą pogorszenie sytuacji pacjentów, szczególnie na obszarach wiejskich, poprzez znaczące utrudnienie dostępu do podstawowych leków i wzrost ich cen.
Taka konstrukcja nowych przepisów, biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem NSZZ RI „Solidarność” może utrudnić dostęp mieszkańców obszarów wiejskich do podstawowych substancji leczniczych.
O wstrzymaniu prac nad ww. rozporządzeniem poinformował 4 sierpnia 2017 roku Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Marek Tombarkiewicz w odpowiedzi na interpelację Posła na Sejm RP Ewy Malik.