Strona główna Aktualności Powołanie Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP

Powołanie Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP

16 grudnia br. Prezydent RP Andrzej Duda na inauguracyjnym posiedzeniu powołał Przewodniczącą NSZZ RI „Solidarność” Teresę Hałas w skład Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.

Sprawy wsi i rolnictwa to nie tylko jedne z najważniejszych tematów państwowych, lecz także kontynuacja misji prezydenckiej zapoczątkowanej przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – mówił Andrzej Duda, który powołał Radę ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Przewodniczącym Rady został Jan Krzysztof Ardanowski.

Prezydent podczas inauguracyjnego posiedzenia Rady akcentował, że dla niego rozwój obszarów wiejskich, dbałość o tę część Polski to jest bardzo ważny element realizacji praw konstytucyjnych – równy rozwój kraju, zapewnienie wszędzie dostępu do dobrej edukacji, do godnych warunków życia, do wszystkich nowoczesnych dóbr. Zaznaczył też, że obecna Rada nawiązuje do powołanej w 2009 roku przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Rady do spraw Wsi i Rolnictwa.

Wypracowanie spójnej strategii dla rolnictwa i obszarów wiejskich, dokonanie przeglądu rozwiązań prawnych w tym zakresie, podejmowanie inicjatyw legislacyjnych, współpraca z instytucjami rządowymi i samorządowymi oraz budowanie przestrzeni do rozmowy o problemach polskiej wsi – to główne cele prac powołanej przez Prezydenta Andrzeja Dudę 16 grudnia 2020 r. Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich. Tworzą ją eksperci i praktycy z różnych dziedzin związanych z wsią i rolnictwem – m.in. członkowie Narodowej Rady Rozwoju, rolnicy i przedstawiciele organizacji rolniczych, osoby związane z branżą spożywczą, reprezentacja samorządu terytorialnego, a także ludzie nauki, zajmujący się problematyką wsi i rolnictwa.

Rada to forum konsultacyjno-doradcze Prezydenta RP. Do jej zadań należy m.in. wspieranie rolnictwa i obszarów wiejskich; organizowanie tematycznych okrągłych stołów; współpraca z instytucjami rządowymi i samorządowym czy przegląd rozwiązań prawnych w zakresie rolnictwa i obszarów wiejskich.

Jednym z głównych celów prezydentury Andrzeja Dudy jest systemowe wsparcie rolników i rozwój obszarów wiejskich, w tym m.in. działania na rzecz zrównoważonej produkcji rolnej, wsparcia rolników pokrzywdzonych podczas klęsk żywiołowych oraz kultywowania tradycji wsi. Wśród działań Prezydenta w tym obszarze znajduje się też inicjowanie programów wsparcia dla rolników i mieszkańców obszarów wiejskich oraz m. in. promocja polskiej żywności.

Rada nawiązuje do powołanej w kwietniu 2009 roku przez śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Rady do spraw Wsi i Rolnictwa.

Źródło: www.prezydent.pl

Poprzedni artykułO upadku gospodarstw rodzinnych w kontekście Wspólnej Polityki Rolnej – Wieś to też Polska w TV Trwam
Następny artykułPosiedzenie grupy roboczej ds. Wspólnej Polityki Rolnej