Strona główna Aktualności Posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi nt. obrotu ziemią

Posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi nt. obrotu ziemią

701
0

Posiedzenie senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi nt. obrotu ziemią

Dnia 16 grudnia br. odbyło się seminaryjne posiedzenie senackie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi nt. obrotu ziemią. W posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Agencji Nieruchomości Rolnych, środowisk naukowych oraz przedstawiciele związków zawodowych, izb rolniczych.


Zbigniew Abramowicz, Dyrektor Departamentu Gospodarki Ziemią Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przedstawił informację na temat zmian ustawowych w obrocie ziemią w Polsce po 2016 roku. W Ministerstwie Rolnictwa powołany został zespół do spraw analizy poselskich projektów propozycji zmian w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego. Aktualnie w Sejmie są trzy poselskie projekty ustaw nowelizujące obrót nieruchomościami rolnymi.

Dr. Andrzej Zadura przedstawił informacje na temat obrotu gruntami rolnymi w Polsce w świetle doświadczeń rolnictwa państw Unii Europejskiej. Zaznaczył, że do ustawy powinny być wprowadzone przepisy pozwalające skutecznie chronić zasób i potencjał biologiczny gruntów rolnych oraz kształtować sposób gospodarowania gruntami, aby zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe kraju.

Prof. Beata Jeżyńska i dr. Radosław Pastuszko z Katedry Prawa Rolnego i Gospodarki Gruntami UMCS w Lublinie przedstawili wytyczne w zakresie ochrony gospodarstwa rodzinnego. Podkreślili, że system kontroli obrotu nieruchomościami, żeby mógł funkcjonować i żeby wywierał określony skutek, czyli zmierzał do realizacji pewnego określonego celu, powinien być ukształtowany w sposób spójny i całościowy.

Wojciech Zbrożek, Wiceprezes Agencji Nieruchomości Rolnych oraz  Tomasz Ciodyk, Dyrektor Zespołu Gospodarowania Zasobem w ANR omówili doświadczenia ANR w korzystaniu z prawa pierwokupu i wykupu gruntów rolnych oraz wnioski na przyszłość.

W dyskusji głos zabrali m.in. członkowie NSZZ RI „Solidarność”: Edward Kosmal, Przewodniczący NSZZ RI „Solidarność” Zachodniopomorskie, Tomasz Ognisty, Przewodniczący NSZZ RI powiatu Głubczyce,  Józef Gadzicki, Bogusław Barnaś, Marian Chrol, Heliodor Banaszak oraz Józef Znamirowski.

Materiały z posiedzenia dostępne są na www.senat.gov.pl

Retransmisja z posiedzenia: część 1

Retransmisja z posiedzenia: część 2

Poprzedni artykuł„W obronie demokracji i wolności mediów”
Następny artykułPosiedzenie Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI „Solidarność” w dniu 16 grudnia 2014 roku
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj