Strona główna Aktualności Posiedzenie Sekcji „Wieś, Rolnictwo”Narodowej Rady Rozwoju ws. ASF

Posiedzenie Sekcji „Wieś, Rolnictwo”Narodowej Rady Rozwoju ws. ASF

Posiedzenie Sekcji

W dniu 20 lutego br. z  udziałem Przewodniczącej NSZZ RI „Solidarność” Teresy Hałas oraz Zastępcy Przewodniczącej Jerzego Chróścikowskiego odbyło się posiedzenie Sekcji „Wieś, Rolnictwo” Narodowej Rady Rozwoju dotyczące sytuacji związanej z występowaniem na terenie Rzeczypospolitej Polskiej afrykańskiego pomoru świń (ASF). Posiedzenie zwołano na wniosek Mazowieckiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność” rolników – hodowców trzody chlewnej zrzeszonych w Podlaskim Związku Rolniczych Zrzeszeń branżowych Producentów Trzody Chlewnej oraz Mazowieckiej Rady Wojewódzkiej NSZZ RI „Solidarność”.

W posiedzeniu uczestniczyli m.in. Szefowa Kancelarii Prezydenta RP Halina Szymańska, Koordynator Sekcji „Wieś, Rolnictwo” Narodowej Rady Rozwoju dr Barbara Fedyszak – Radziejowska, Wiceminister Rolnictwa Jacek Bogucki, Wiceminister Środowiska Andrzej Szweda- Lewandowski, Główny Lekarz Weterynarii lek. wet. Paweł Niemczuk, Przedstawiciele Polskiego Związku Łowieckiego oraz Państwowego Instytutu Weterynaryjny – PIB w Puławach.

Podczas spotkania omówiono aktualną sytuację związaną z ASF a także dotychczasowe działania Rządu i podległych służb w tym zakresie oraz omówiono postulaty dotychczas zgłaszane przez rolników i hodowców trzody chlewnej postulaty zarówno do resortów rolnictwa i środowiska, jak i do całego Rządu. Dr Barbara Fedyszak-Rzadziejowska zwróciła także uwagę na niepokoje wśród rolników i producentów trzody chlewnej w związku z ich trudną sytuacją oraz zwróciła uwagę na jeden z głównych postulatów wnioskodawców czyli przyśpieszenie procedur związanych z wypłatą rekompensat, gdyż zdaniem rolników dopiero jedna trzecia z nich otrzymała odszkodowania.

W konkluzji spotkania podkreślono konieczność zintensyfikowania działań na rzecz zapobieżeniu rozprzestrzenianiu się ASF w sposób jak najmniej dotkliwy dla rolników – hodowców trzody chlewnej. Wnioski z posiedzenia i jego przebiegu zostaną przekazane Prezydentowi z uwzględnieniem możliwego kolejnego spotkania z osobistym udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy.

Posiedzenie Sekcji "Wieś, Rolnictwo" Narodowej Rady Rozwoju ws. ASF Posiedzenie Sekcji "Wieś, Rolnictwo" Narodowej Rady Rozwoju ws. ASF Posiedzenie Sekcji "Wieś, Rolnictwo" Narodowej Rady Rozwoju ws. ASF

Poprzedni artykułNSZZ RI „Solidarność” w sprawie przetargów na dzierżawę państwowej ziemi rolnej
Następny artykułNSZZ RI „Solidarność” ws. nowych wymogów na obszarach proekologicznych (EFA)