Strona główna Nowości Nowości Posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 26.07.2012 r.

Posiedzenie Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 26.07.2012 r.

587
0

Posiedzenie Komisji rozpoczęła informacja Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o ubezpieczeniach i podatkach w rolnictwie oraz planowanych zmianach. Powyższe informacje przedstawił podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Tadeusz Nalewajk.

Podczas dyskusji ustosunkowano się do rozwiązań proponowanych przez rząd oraz uznano, są one w większości niewłaściwe i tym samym wymagają konkretnych zmian. Posłowie opowiadali się m.in. za wprowadzeniem powszechnego ubezpieczenia i obowiązkowym ubezpieczeniem upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Pytano również o ewentualne wprowadzenie w życie podatku katastralnego.

Mówiono również o decyzjach finansowych dotyczących budżetu Unii Europejskiej na 2013 r. i ich konsekwencji dla finansowania rolnictwa i obszarów wiejskich w Polsce. Według Jacek Dominik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów uznał, że decyzje te nie wpłyną na finansowanie rolnictwa.

Ponadto rozpatrzono raporty z działalności Agencji Nieruchomości Rolnych na Zasobie Własności Rolnej Skarbu Państwa w 2010 r. i w 2011 r.

W dyskusji mówiono o realizacji ustawy o ANR oraz o bieżącej sytuacji spółek hodowlanych. Poruszono kwestię ustawy reprywatyzacyjnej oraz braku uregulowań prawnych w księgach wieczystych. Przekazano informację Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o aktualnych działaniach rządu wobec rynku ziemniaków jadalnych, rynku owoców miękkich (ze szczególnym uwzględnieniem Lubelszczyzny) i cen na rynku mleka.

Komisja uchwaliła dezyderat skierowany do Prezesa Rady Ministrów w sprawie realizacji Programu wieloletniego na lata 2011-2015 „Ulepszanie krajowych źródeł białka roślinnego, ich produkcji, systemu obrotu i wykorzystania w paszach.”

Poprzedni artykułRozchwiane ubezpieczenia
Następny artykułBudżet na modernizaję zwiększony
NSZZ RI „Solidarność” jest powołany do reprezentowania i obrony godności, praw, jedności zawodowej, interesów zawodowych rolników na poziomie krajowym i międzynarodowym zgodnie z ideami „Solidarności” oraz zasadami etyki chrześcijańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj