23 maja br. w gmachu Sejmu RP odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Tematem posiedzenia było rozpatrzenie poprawki zgłoszonej w drugim czytaniu projektu ustawy o zmianie ustawy o wyrobie napojów spirytusowych oraz o rejestracji i ochronie oznaczeń geograficznych napojów spirytusowych. Ponadto Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazał informację o efektach i wynikach prac Międzyresortowego Zespołu ds. Zwiększania Przejrzystości Rynku Artykułów Rolno – Spożywczych i Poprawy Funkcjonowania Łańcucha Żywnościowego oraz o działaniach instytucji państwowych podejmowanych w sprawach rolników pokrzywdzonych przez nieuczciwych kontrahentów.
Ruch Poparcia Palikota wnosił do poprawki o dopisanie kukurydzy jako środka do wyrobu napojów spirytusowych. Projekt ten uzasadniano mniejszymi kosztami wyrobu produktów alkoholowych oraz chęcią wspierania konkurencyjności rynku polskiego w branży alkoholowej. Według posła Krzysztofa Ardanowskiego rozszerzenie składu wódki jest stosowane w Polsce już od wielu lat i nie ma konieczności dalszych zmian. Kukurydza ma swoje zastosowanie w inny kategoriach spożywczych. Stanowisko rządu w tej sprawie również było negatywne. Za przyjęciem poprawki głosowały 2 osoby, przeciw 20, nikt nie wstrzymał się od głosu. Poprawka nie została zaopiniowana pozytywnie.
W temacie łańcucha żywnościowego zostały powołane decyzje premiera koncentrujące się na dwóch dokumentach. Pierwszy dotyczy kodeksu dobrych praktyk handlowych, natomiast drugi dotyczy regulacji handlowych w całym procesie łańcucha żywnościowego. Sprawy te zostały przeniesione na forum europejskie. Forum te podejmuje kwestie opracowań cen żywności i konkurencyjności oraz rozdysponowania produktów żywnościowych w określonej dystrybucji. Departament przystąpić ma do określenia procedur i przekazanie ich do konsultacji z Ministerstwem Finansów. Tłumaczono, że w łańcuchu żywnościowym są w dalszym ciągu zaburzenia. Dalsze działania powinny być kreatywne dla polepszenia sytuacji. Obecnie rozwiązania te są w trakcie przygotowania.
Rolnicy w dalszym ciągu są pokrzywdzeni przez nieuczciwych kontrahentów. Nie otrzymali żadnych rekompensat, a rząd nie interweniował w tej sprawie od początku jej ujawnienia. Zostały złożone wnioski do prokuratury, ale rolnicy nie otrzymali żadnej odpowiedzi. Podczas dyskusji apelowano o podjęcie intensywnych działań i pomoc dla poszkodowanych. Obecnie najsłabszym ogniwem w łańcuchu żywnościowym są rolnicy, a brak reakcji rządu obnaża słabość Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwo Rolnictwa. W odpowiedzi Ministra Rolnictwa wszelkie rozwiązania wymagają czasu i prawodawstwa.